Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz

i

Autor: Andrzej Bęben

Gigantyczne odszkodowanie od Niemców za II Wojnę Światową. Prezes nie ma złudzeń

2021-08-16 20:05

Ile winni są Polsce Niemcy za II Wojnę Światową? To suma o jakiej razem nie może marzyć Jeff Bezos, Bill Gates czy Elon Musk NAWET gdyby połączyli swoje majątki. Niemcy, do spółki z Rosjanami, doprowadzili Polskę do ruiny. Wielu rzeczy nie udało się odbudować czy odzyskać do dziś, nie zapominając o najważniejszym - życiu Polaków, które jest bezcenne. Prezes IPN uważa jednak, że sprawy nie możemy odpuścić i Niemcy muszą wypłacić nam odszkodowanie. Gigantyczne, wręcz niewyobrażalne.

Nam strzelać nie kazano

Chociaż od wybuchu II Wojny Światowej minęło już 82 lata i coraz mniej osób jest żywymi świadkami tych strasznych wydarzeń, to pamięć i poczucie niesprawiedliwości wciąż tkwi w sercach Polaków. Z jednej strony to przeszłość, z drugiej - tragiczna i do końca nikt za nią nie odpowiedział. Zgodnie z postanowieniami deklaracji poczdamskiej Niemcy miały zadośćuczynić Polsce za wyrządzone szkody. Jednak to nie nasz kraj miał otrzymać bezpośrednio reparacje wojenne – wypłacane miały być one ZSRR, ten zaś miał przekazać Polsce zaledwie 15 proc. kwoty (półtora miliarda dolarów ówczesnych dolarów). Problem w tym, że w 1953 roku strona polska zrzekła się roszczeń wobec Niemiec.

ZOBACZ: Wyrok dla Kościoła w Polsce. Regulacja opłat, koniec funduszu kościelnego, etat dla księży

Po latach sprawa reparacji wojennych powraca. Teraz odniósł się do niej prezes IPN.

- Mam pełną świadomość, że Niemcy są naszym sąsiadem, z którym chcemy budować dobre relacje i z którym chcemy się pojednać, ale uznaję, że reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania. Po tak wielkim kataklizmie i hekatombie, którą sprowadzili Niemcy, reparacje powinny zostać wypłacone - stwierdził Karol Nawrocki, szef Instytutu Pamięci Narodowej, podczas rozmowy z tygodnikiem "Do Rzeczy". - Żaden z naszych przodków, który został zamordowany, którego rodziny zostały wycięte w sposób barbarzyński podczas drugiej wojny światowej, nie dał nam pola i prawa, aby w ich imieniu dokonać pełnego wybaczenia i abolicji tych wszystkich krzywd, których dokonali Niemcy - mówił prezes IPN.

Sonda
Czy uważasz, że Niemcy dalej są winne Polsce odszkodowanie za II Wojnę Światową?

Rozmowy z katem

Policzyliśmy więc, ile dzisiaj winne są Polakom Niemcy za II Wojnę Światową. Jeszcze w 2018 roku specjalny, parlamentarny zespół do spraw reparacji wojennych wyliczył, że straty Polski spowodowane inwazją nazistów to ok. 886 miliardów dolarów (!). Wyliczenia te wynikały z pierwszych analiz zniszczeń po II Wojnie Światowej, kiedy to specjalne biuro w 1947 roku oceniło, że Niemcy wyrządzili nam szkody na mniej więcej 50 miliardów dolarów. Wychodzi więc na to, że dziś, biorąc pod uwagę inflację, Niemcy powinni wypłacić stronie polskiej odszkodowanie w wysokości przekraczającej 950 miliardów dolarów, czyli... niemal 3,7 BILIONA ZŁOTYCH.

NIE UWIERZYSZ! Ratownik pokazał, ile zarabia! "Pracują na 3 etatach, bo muszą coś jeść"

Dla Polski byłby to niespotykany dotąd zastrzyk gotówki. Rząd byłby w stanie spokojnie spinać kolejne, coraz bardziej puchnące budżety, do tego pozwoliłoby spłacić całkowicie dług publiczny, który na koniec 2021 może wynieść prawie 1,5 biliona złotych.

Zabił sąsiadkę za 1300 zł
Najnowsze