Jak zarabia Kościół

i

Autor: Shutterstock Jak zarabia Kościół

Wyrok dla Kościoła w Polsce. Regulacja opłat, koniec funduszu kościelnego, etat dla księży

2021-08-08 5:01

Ksiądz na umowę o pracę, brak dotacji dla Kościoła z budżetu państwa i jasny cennik za posługę. Kościół w Polsce trzęsie się w posadach, bo ludzie mają dość jego przepychu i bogactwa. Chociaż wciąż większość Polaków deklaruje się jako osoby wierzące, to z duchowieństwem coraz mniej osób chce mieć cokolwiek wspólnego. Problemem jest też Fundusz Kościelny. Upadek Kościoła? Oto najnowsze wyniki głosowania.

Fundusz Kościelny "do kosza"?

Kościół w Polsce od wielu lat otrzymuje wsparcie od państwa. Ostatnie lata przyniosły nam rekordowe datki dla księży, a w III RP budżet państwa przeznaczył dla kleru ok. 2,5 miliarda złotych sfinansowanych z podatków wszystkich Polaków. Jednak obnoszenie się Kościoła z bogactwem, co chwila wybuchające skandale związane z pedofilią wśród księży sprawiają, że wierni odwracają się od biskupów czy proboszczów. Największą kością niezgody są jednak finanse.

ZOBACZ: Chciał to zrobić w PKP. Najdroższa podróż pociągiem

Zapytaliśmy Polaków co uważają o sposobie dotowania Kościoła w Polsce, co myślą o Funduszu Kościelnym. Na pytanie "Czy uważasz, że Kościół w Polsce powinien być dotowany przez podatników" aż 91 proc. naszych czytelników odpowiedziało, że nie. Jedynie 7 proc. Polaków było za utrzymaniem Funduszu Kościelnego, zaś pozostali nie mieli zdania.

"Czy uważasz, że księża powinni być zatrudniani na umowę o pracę i płacić podatki jak inni obywatele na etacie" - to było drugie z pytań, które zadaliśmy Polakom. Niemal jednogłośnie (89 proc.) nasi czytelnicy stwierdzili, że każdy ksiądz powinien się rozliczać jak większość osób na etacie i tak jak w ich przypadku pensje wypłacałby pracodawca. Jedynie 8 proc. głosujących uznało, że to zły pomysł. Pozostali czytelnicy nie mieli zdania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowe emerytury! Podwyżka nawet o 650 zł! Dla kogo?

Ostatnie pytanie zadane przez nas Polakom dotyczyło usług, jakie oferują duchowni. "Czy uważasz, że cennik za posługę, tj. ślub czy chrzest, powinien być jednakowy w każdej parafii" - 89 proc. naszych czytelników uznało, że tak, 6 proc., że nie, a pozostali głosujący nie mieli zdania.

Sonda
Czy uważasz, że Kościół w Polsce nie powinien podlegać pod struktury Państwowe, a być traktowany jako prywatna firma?

Tusk nie chce finansować emerytur księży

Warto przypomnieć, że w 2011 roku ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział częściową likwidację Funduszu Kościelnego. Szef KPRM był przeciwny finansowaniu emerytur księży. Mimo tych prób, a także kolejnych za sprawą Ruchu Palikota, Fundusz Kościelny pozostał nietknięty. Do dziś dotujemy Kościół my wszyscy, obywatele, niezależnie od wyznania. W ostatnich latach rok w rok płacimy księżom sumy bliższe 200 milionom złotych.

Ceny warzyw i owoców szokują! Kupujący oburzeni
Najnowsze