NBP

i

Autor: shutterstock

Ważne posiedzenie RPP. Raty kredytów wzrosną o 1200 złotych?

2022-01-03 17:07

Wszyscy czekają na jutrzejszą decyzję RPP, która ma być podjęta na przyspieszonym posiedzeniu 4 stycznia 2022 r. Pytanie, które zadają sobie kredytobiorcy to, nie: czy będzie podwyżka, a o ile wzrosną stopy procentowe? Eksperci prognozują podwyżkę o 0,50 pkt proc., albo o 0,75 pkt proc. Specjalnie dla Super Ekspressu Bartosz Turek główny analityk HRE Investment wyliczył dla nas raty kredytów, właśnie przy takim scenariuszu. Przypominamy jednocześnie, że to będzie już czwarta podwyżka stóp skumulowana w krótkim czasie.

Posiedzenie RPP [4.01.2022]. Stopy procentowe w górę?

Dotychczas rosnące koszty pieniądza w Polsce spowodowały, że osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy albo mają już o 1/4 wyższą ratę, albo niebawem dostaną informację o takiej podwyżce. Jeszcze kilka kwartałów temu takie zmiany były spodziewane w horyzoncie 2-3 lat, a nie 2-3 miesięcy. Co więcej, to wciąż nie koniec podwyżek, mówi w rozmowie z SE Turek z HRE Investment. Na podwyżkę skali 0,50 pkt proc.,  wskazywał wcześniej w rozmowie z PAP Biznes członek RPP Eugeniusz Gatnar.

ZOBACZ TEŻ: Wakacje 2022 w Polsce. Niesamowite miejsca i gotowe trasy

Podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych na posiedzeniu w styczniu będzie właściwa, jeżeli potwierdzą się obecne prognozy, że inflacja w grudniu wyniesie ok. 8-8,5 proc., chociaż szybki odczyt GUS za grudzień nie będzie jeszcze znany. Nie wykluczam też konieczności podwyżki o 75 pb, gdybyśmy nie widzieli perspektyw, że tarcza antyinflacyjna mogłaby przynieść zakładane rezultaty, a według prognoz, które powinien nam dostarczyć DAE NBP, wskaźnik CPI przebije w I kw. 2022 r. psychologiczną barierę 10 proc. Uważam, że ruchy na stopach w większej skali mogą sprawiać wrażenie, że Rada nadrabia czas i goni za inflacją - powiedział Gatnar w wywiadzie opublikowanym 29 grudnia.

Podobną opinię wyraził 20 grudnia inny członek RPP, Łukasz Hardt. 

Ile będziemy zarabiać po pandemii? Prezes NBP komentuje

Oczywiście stopy poszły w górę mocno, i czeka nas pewnie kolejna podwyżka w styczniu. (...) Moim zdaniem, jest bardzo prawdopodobna powtórka, czyli 50 punktów bazowych, 0,5 punktu procentowego stopy w górę w styczniu, ale niestety to jeszcze prawdopodobnie nie będzie ostatni ruch w górę. (...) Myślę, ze przed RPP jeszcze kilka ruchów stopami w górę - powiedział Hardt w telewizji wPolsce.pl

Specjalnie dla Super Ekspressu Bartosz Turek główny analityk HRE Investment wyliczył dla nas raty kredytów właśnie przy takim scenariuszu. Założyliśmy, że mamy kredyt na 100 tys. zł, 300 tys. zł., i 500 tys. zł., który mamy na 25 lat, przy marży 2,6 proc. Obecnie płacimy raty w wysokości odpowiednio: 593 zł., 1778 zł., oraz 2964 zł. 

Jeśli RPP podniesie o 0,50 pkt proc., raty wzrosną o kolejne 29 zł., 89 zł., 148 zł., w przypadku podwyżki o 0,75 pkt. proc., nasze raty wzrosną kolejno o 45 zł., 135 zł., i 224 zł. Do tych kwot należy doliczyć poprzednie podwyżki. Sumując te kwoty razy 12 miesięcy, wyjdą nam naprawdę duże kwoty rzędu nawet 1200 zł. Przy tym musimy pamiętać, że płacimy za same "mury". Do tych rat należy doliczyć prąd, gaz i ciepło, które gwałtownie drożeją podobnie jak żywność. W efekcie może się okazać, że już jedna pensja nie starczy na opłaty. 

RPP podniosła stopy procentowe już trzy razy w ubiegłym roku. Główną, referencyjną stopę procentową RPP podniosła o 40 pb w październiku, o 75 pb w listopadzie i o 50 pb w grudniu - łącznie o 165 pb do 1,75 proc. Analitycy szacują, że na skutek podwyżek stóp procentowych, które są spodziewane w 2022 r., oprocentowanie kredytów może skoczyć do 3,5 proc. do 4 proc.

W czwartym kwartale zostały one podniesione z 0,1 do 1,75 proc. Na konferencji wieńczącej grudniowe posiedzenie RPP Adam Glapiński, prezes NBP, deklarował, że jeśli będzie się utrzymywać bieżąca, dobra sytuacja gospodarcza i nie zmaterializują się nowe zagrożenia epidemiczne, to optymalnym scenariuszem byłoby kontynuowanie podwyżek stóp procentowych - czytamy w analizie Bartosza Sawickiego, analityka Cinkciarz.pl.

Podobnego zdania jest Bartosz Turek główny analityk HRE Investment, który twierdzi, że aktualne prognozy sugerują, że docelowo podstawowa stopa procentowa pójdzie w górę do poziomu około 3,5 – 4 proc. 

W efekcie raty, w wyniku kolejnych podwyżek stóp procentowych (styczniowa najpewniej nie zamknie jeszcze cyku), raty mogą wzrosnąć o kolejne 10-15 proc. względem bieżącej sytuacji. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to jedynym pocieszeniem będzie to, że większość zmian już za nami, bo raty kredytów złotowych będą nawet o ponad 40 proc. wyższe niż jeszcze we wrześniu 2021 roku. To oznacza, że od września raty kredytów są wyższe o ok. 600-700 zł. wyższe. Tak przynajmniej sugerują aktualne prognozy rynkowe. Te w ostatnim czasie są bardzo zmienne. Wszystko w rękach RPP przed którą ekstremalnie trudna sztuka. Muszą zdusić inflację nie niszcząc wzrostu gospodarczego i bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy - wylicza w rozmowie z Super Ekspressem Bartosz Turek.

Należy pamiętać przy tym, że banki korekty kredytów wysyłają w ciągu 3 miesięcy. Zatem podwyżki kredytobiorcy otrzymają na początku II kwartału 2022 r. 

W środę 5 stycznia 2022 r., czyli już po decyzji RPP, prezes Adam Glapiński wystąpi na tradycyjnej konferencji prasowej, poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Można spodziewać się komentarza do wtorkowej decyzji RPP, jak również pytań o przyszłe decyzje Rady w sprawie stóp procentowych.

Czytaj także: RPP podniosła stopy procentowe. Inflacja wyhamuje? "Na dwoje babka wróżyła"

Sonda
Brałeś kredyty w 2020 roku?
Najnowsze