Czy fotowoltaika będzie ważnym elementem transformacji energetycznej?
Jak przyznał Ryszard Hordyński fotowoltaika już teraz jest jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Polsce, bo w 2022 roku w czterech najbardziej słonecznych miesiącach 12 proc. energii w Polsce zostało wytworzonej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Dodał, że do fotowoltaiki przyzwyczaimy się jak do telefonów komórkowych, a w niektórych krajach istnieją już nawet odpowiednie regulacje.
- Są przepisy np. we Francji, że w iluś dachach przemysłowych, państwowych muszą być panele. W Austrii jak się stawia ładowarki samochodów elektrycznych, to od razu stawia się dachy stacji pokryte panelami. To będzie rozwijało się w sposób normalny dla nas, tak jak dzisiaj używamy telefonu komórkowego. Jak nie mamy dzisiaj zasięgu to się dziwimy. Tak samo będzie z fotowoltaiką, jak tego gdzieś nie będzie, żeby był prąd do wytworzenia, to będziemy zdziwieni - mówił Hordyński.
Ile można oszczędzić dzięki fotowoltaice?
Dyrektor ds. komunikacji i strategii Huawei Polska wyjaśnił, że w działaniu inwerterów przetwarzających energię słoneczną w elektryczną produkty firmy łączą sztuczną inteligencję z mechaniką i elektryką. Dzięki temu są w stanie wykryć awarie, czy lepiej zarządzać wyprodukowaną energią. Zapytaliśmy również na jak duże oszczędności mogą liczyć korzystający z fotowoltaiki.
- Mogę powiedzieć na przykładzie własnej instalacji, np. 8 kw. Płaciłem za prąd rocznie ok. 5000 zł, a teraz płacę ok. 1200 zł - wyliczył Hordyński.