Straż miejska może wystawić nowy mandat

i

Autor: Straż Miejska w Poznaniu Straż miejska może wystawić nowy mandat / Zdjęcie ilustracyjne

Ile zarabiają strażnicy miejscy, a ile policjanci?

2021-10-20 6:00

Strażnicy miejscy w Warszawie zapowiedzieli strajk jeśli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie spełni ich żądań. Do treści listu strażników dotarli dziennikarze Radia Zet. Okazało się, że stołeczni strażnicy żądają dymisji swojego komendanta, gdyż miał on doprowadzić do dramatycznej sytuacji finansowej i kadrowej w służbie. Zażądali również podwyżek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego o 1700 zł. Co więcej, razem z podwyżką miałoby iść wyrównanie liczone od września 2019 roku. Przyjrzeliśmy się temu ile zarabia się w straży miejskiej, a ile w policji.

Zarobki w policji i straży miejskiej

Zarobki policjantów reguluje Ustawa o Policji z 1990 roku. Płace funkcjonariuszy są zależą więc od budżetu państwa (choć samorządy również częściowo finansują działanie lokalnych formacji Policji). Policjanci otrzymują wynagrodzenia w zależności od grupy zaszeregowania. Zarobki zaczynają się więc od 2824 zł netto (dla kursantów, którzy nie są jeszcze mianowani na policjanta), do nawet 16 764 zł netto (wynagrodzenie Komendanta Głównego Policji).

ZOBACZ Płaca minimalna wyższa niż zakładał rząd? Tego żądają związkowcy!

Policjant postrzelił uciekiniera w pośladek. W Sądzie Rejonowym w Białymstoku zapadł wyrok

Mianowani policjanci są przydzielani do drugiej grupy zaszeregowania i mogą liczyć na zarobki wysokości 3858 zł netto. W tej kategorii zatrudnionych jest 12,2 tys. funkcjonariuszy (12,8 proc. ogółu). Najwięcej policjantów jest przypisanych do trzeciej grupy zaszeregowania, bo aż 19,2 tys. osób (20,2 proc. ogółu). Z racji na różne zakresy obowiązków referentów, zarobki nie są zestandaryzowane. Niemniej średnia ich wynagrodzenia wynosi 4253 zł netto miesięcznie. 

Zarobki w Straż Miejskiej

Związek Zawodowy Funkcjonariuszy oraz Pracowników Straży Miejskich i Gminnych w liście do Rafała Trzaskowskiego nazwali swoją sytuację finansową i kadrową jako "katastrofalną" Postulaty o podwyżkach i dymisji komendanta miały być złożone po konsultacjach wśród całej załogi. Strażnicy zagrozili, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione w ciągu miesiąca, rozpoczną strajk. Ratusz już odpowiedział, że podejmie rozmowy ze związkowcami.

Zarobki w Straży Miejskiej nie są tak jak w przypadku policji, regulowane ustawą. Pensje strażników zależą od samorządu, który ponosi koszty działania służby, co więcej nie są one jawne. Jak się dowiedzieliśmy od anonimowego strażnika miejskiego, osoba przyjmująca się do formacji może liczyć na płacę minimalną, czyli ok. 2061,67 zł. Do tego dochodzą dodatki (np. za pracę w nocy), oraz coroczna trzynastka.

Sonda
Czy strażnicy miejscy powinni zarabiać więcej?

Oczywiście z czasem pensja rośnie, jednak daleko jej do tych policyjnych. Nasz rozmówca po 29 latach służby może liczyć co miesiąc  3300 zł zasadniczego wynagrodzenia netto. Wliczając w to dodatki, także za pracę nocy, otrzymuje 4200 zł "na rękę". Z kolei portal wynagrodzenia.pl podaje przeciętne zarobki strażnika miejskiego na poziomie 2 788 zł netto.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze