Jak rozliczyć PIT-37? Deklaracja podatkowa krok po kroku

2022-04-03 17:53
Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej  17 proc. i 32 proc.
Autor: Shutterstock Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej 17 proc. i 32 proc.

PIT 37 to najpopularniejsza deklaracją podatkowa składana w typowych przypadkach, kiedy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista rozlicza swoje jedyne źródła przychodów rocznych. Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej 17 proc. i 32 proc. Osoby, które składają do Urzędu Skarbowego PIT 37 za 2021 rok, powinny wysłać dokument do 2 maja 2022 roku. Rozliczenie przez internet umożliwia skorzystanie z wielu ulg i przyspiesza otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku.

Polski rząd wprowadził Nowy Ład, który jest jedną z największych reform w prawie podatkowym od lat. Jakie zmiany jednak przyniesie on  w praktyce płatnikom, którzy co roku składają do Urzędu Skarbowego PIT?

Czytaj również: Ponad 1500 złotych zwrotu podatku. Jak skorzystać z ulgi na internet?

Przede wszystkim zmieniona została kwota wolna od podatku. Od 2022 roku wynosi ona 30 tys. zł i dotyczy podatników, którzy objęci są tzw. skalą podatkową. Druga kwestia to ulga dla klasy średniej. W jej ramach wyrównanie mają otrzymać osoby, które zarabiają między 68411,99 a 133,692 zł brutto. Ma być to rekompensata wyrównująca trzecią istotną zmianę, którą przyniósł Nowy Ład - utratę możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby, które składają do Urzędu Skarbowego PIT 37 za 2021 rok, powinny wysłać dokument do 2 maja 2022 roku. Pamiętać należy, iż nie jest to odpowiedni PIT dla osób, które uzyskały zarówno przychody z tytułu umowy o pracę, jak i inne bez pośrednictwa płatnika. Pamiętaj, że wspólne rozliczenie możesz złożyć również wtedy, gdy Twój mąż/żona mieszkają w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Formularze PIT online pozwalają na uwzględnienie w nich wielu ulg, dzięki którym ostateczny dochód jest niższy. W ten sposób obniżeniu ulega również podatek do zapłacenia. Jakie ulgi w PIT 37 mogą zostać uwzględnione? Ich lista jest naprawdę długa, a Programie-pity 2021 pomoże Ci w ich wyborze. Wymienić można wśród nich m.in.:

  • ulgę na internet;
  • ulgi na dzieci (ulga prorodzinna);
  • ulgę na termomodernizację;
  • ulgę na samochód;
  • ulgę na leki;
  • ulgę rehabilitacyjną.

Deklarację PIT możesz złożyć zarówno osobiście, jak i listownie, a także zdalnie. E-pity cieszą się popularnością, bo nie wymagają wychodzenia z domu i można je wypełnić przez internet. Warto do tego używać jednak sprawdzonych programów, które zostały przygotowane przez profesjonalistów. Możesz w nich dokładnie opisać swoją sytuację i skorzystać nawet ze wszystkich dostępnych dla Ciebie zniżek. Rozliczając się przez internet szybciej otrzymamy zwrot podatku. Powinien wpłynąć nam na konto w ciągu maksymalnie 45 dni licząc od dnia wysłania zeznania. Jeżeli rozliczamy się samodzielnie, termin ten rozciąga się do trzech miesięcy. Jeżeli natomiast rozliczamy się na papierze, pamiętajmy o najważniejszej czynności o której zapominamy najczęściej, a to skutkuje odrzuceniem naszego PITu przez urząd skarbowy. Zeznanie podatkowe trzeba koniecznie podpisać. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze