Polski rząd wprowadził Nowy Ład, który jest jedną z największych reform w prawie podatkowym od lat. Jakie zmiany jednak przyniesie on w praktyce płatnikom, którzy co roku składają do Urzędu Skarbowego PIT?
Czytaj również: Ponad 1500 złotych zwrotu podatku. Jak skorzystać z ulgi na internet?
Przede wszystkim zmieniona została kwota wolna od podatku. Od 2022 roku wynosi ona 30 tys. zł i dotyczy podatników, którzy objęci są tzw. skalą podatkową. Druga kwestia to ulga dla klasy średniej. W jej ramach wyrównanie mają otrzymać osoby, które zarabiają między 68411,99 a 133,692 zł brutto. Ma być to rekompensata wyrównująca trzecią istotną zmianę, którą przyniósł Nowy Ład - utratę możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Polecany artykuł:
Osoby, które składają do Urzędu Skarbowego PIT 37 za 2021 rok, powinny wysłać dokument do 2 maja 2022 roku. Pamiętać należy, iż nie jest to odpowiedni PIT dla osób, które uzyskały zarówno przychody z tytułu umowy o pracę, jak i inne bez pośrednictwa płatnika. Pamiętaj, że wspólne rozliczenie możesz złożyć również wtedy, gdy Twój mąż/żona mieszkają w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.
Formularze PIT online pozwalają na uwzględnienie w nich wielu ulg, dzięki którym ostateczny dochód jest niższy. W ten sposób obniżeniu ulega również podatek do zapłacenia. Jakie ulgi w PIT 37 mogą zostać uwzględnione? Ich lista jest naprawdę długa, a Programie-pity 2021 pomoże Ci w ich wyborze. Wymienić można wśród nich m.in.:
- ulgę na internet;
- ulgi na dzieci (ulga prorodzinna);
- ulgę na termomodernizację;
- ulgę na samochód;
- ulgę na leki;
- ulgę rehabilitacyjną.
Deklarację PIT możesz złożyć zarówno osobiście, jak i listownie, a także zdalnie. E-pity cieszą się popularnością, bo nie wymagają wychodzenia z domu i można je wypełnić przez internet. Warto do tego używać jednak sprawdzonych programów, które zostały przygotowane przez profesjonalistów. Możesz w nich dokładnie opisać swoją sytuację i skorzystać nawet ze wszystkich dostępnych dla Ciebie zniżek. Rozliczając się przez internet szybciej otrzymamy zwrot podatku. Powinien wpłynąć nam na konto w ciągu maksymalnie 45 dni licząc od dnia wysłania zeznania. Jeżeli rozliczamy się samodzielnie, termin ten rozciąga się do trzech miesięcy. Jeżeli natomiast rozliczamy się na papierze, pamiętajmy o najważniejszej czynności o której zapominamy najczęściej, a to skutkuje odrzuceniem naszego PITu przez urząd skarbowy. Zeznanie podatkowe trzeba koniecznie podpisać.