Mateusz Morawiecki

i

Autor: KPRM Mateusz Morawiecki

Inflacja spadnie po tarczy antyinflacyjnej 2.0? Jest mowa o wzroście drożyzny

2022-01-11 21:29

Tarcza antyinflacyjna 2.0 to kontynuacja rozwiązań rządu, które mają przeciwdziałać rekordowej inflacji. Tym razem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę VAT-u na żywność do 0 proc. oraz obniżkę VAT-u na paliwo z 23 proc. do 8 proc. Niższe mają być również stawki na gaz, ciepło i energię energetyczną, co jest odpowiedzią na drastycznie rosnące rachunki na początku roku. Eksperci są podzieleni w ocenie skutków regulacji. Według wiceprezes NBP Marta Kightley inflacja może spaść nawet o 3,4 pkt. proc., a według Marcina Klucznika z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wskaźnik spadnie o 0,3 pkt. proc.

Wiceprezes NBP zapowiada ogromny spadek inflacji po tarczy 2.0

W krótkim okresie ograniczająco na inflację będzie oddziaływać obniżka części podatków w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Według szacunków NBP uchwalone i zapowiedziane programy w ramach tarczy antyinflacyjnej przyczynią się do obniżenia inflacji CPI przejściowo nawet o 3,4 pkt. proc. W ujęciu średniorocznym inflacja CPI w 2022 roku powinna być niższa o około 1,2 pkt. proc. z tytułu oddziaływania tarcz antyinflacyjnych - powiedziała Marta Kightley na wtorkowym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych i Komisji Gospodarki Rozwoju.

ZOBACZ Inflacji boimy się bardziej niż wojny i epidemii

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

Jak zapowiedziała wiceprezes NBP w średnim okresie dynamika cen konsumenta spadnie dzięki zacieśnieniu polityki pieniężnej przez NBP. Marta Kightley podkreślała również znaczenie wzrostu inwestycji w polskiej gospodarce. Pozytywne tendencje miały mieć swoją kontynuacje w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Oczekiwania inflacyjne zgodnie z naszymi badaniami są głównie adaptacyjne, czyli jak w przeszłości jest wysoka inflacja to gospodarstwa domowe spodziewają się również w przyszłości wysokiej inflacji i my to też wyraźnie widzimy na danych z grudnia, ponieważ w grudniu już mieliśmy obniżki cen benzyny i widać, że nawet ta 30 groszowa obniżka spowodowała, że te oczekiwania inflacyjne się troszkę poprawiły - powiedziała wiceprezes NBP.

Ekspert PIE tonuje optymizm

Tarcza 2.0 obniży średnią inflację w 2022 r. o 0,3 punktu procentowego - ocenił dla PAP Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że wskutek mniejszego podatku VAT na paliwa i żywność dynamika cen spadnie w lutym o 2,0 pkt proc. Jak zaznaczył ekspert z zespołu makroekonomii PIE, tarcza obniży inflację od lutego. Klucznik oczekuje, że szczyt inflacji (8,8 proc.) przypadnie w styczniu.

Zdaniem Klucznika efekty obu tarcz antyinflacyjnych odczuwalne będą w pierwszej połowie roku. "W pierwszych dwóch kwartałach skumulowane działania obu tarcz obniżą odczyt inflacji o ok. 1,6 pkt proc." - ocenił. Jak stwierdził, rozszerzanie tarcz oznacza wyższą inflację w 2023 r. Dynamika cen paliw oraz żywności "wzrośnie w 2023 r. ze względu na efekty statystyczne – porównanie będzie następować do miesięcy, w których podatek był obniżony".

Sonda
Jak oceniasz działania rządu względem inflacji?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze