Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK WIBOR, stopy procentowe oraz inflacja. Co to jest?

Kiedy raty kredytów spadną? Ekspert podał warunki, padł pierwszy termin

2022-04-07 8:07

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej 6 kwietnia zdecydowano się na podniesienie stóp procentowych aż o jeden punkt procentowy. Tym samym stopa referencyjna wynosi 4,5 proc., a kredytobiorcy mogą spodziewać się w najbliższym czasie drastycznego wzrostu raty kredytów, w niektórych przypadkach nawet o 200 zł. Kiedy koszmar kredytobiorców się skończy? Główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski powiedział PAP, że obniżka stóp nastąpi, gdy inflacja zostanie stłumiona. Jednak najprędzej nastąpi to pod koniec 2023 roku.

Stopy procentowe w górę. RPP stara się tłumić inflacje

Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Główna stopa NBP wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. Według Bielskiego wyższa niż prognozowali analitycy podwyżka stóp (np. PKO BP spodziewało się podwyżki o 50 pkt, a Santander o 75 pkt.) jest uzasadniona, zwłaszcza, że sytuacja związana z wojną na Ukrainie zwiększa presję na ceny.

Ekonomista zauważył, że działania podejmowane przez rząd, czyli wprowadzanie kolejnych tarcz antyinflacyjnych, choć przynoszą znaczną ulgę gospodarstwom domowym, są jednocześnie czynnikiem opóźniającym zduszenie inflacji. "NBP podwyższając bardziej radykalnie stopy, stara się neutralizować naciskanie pedału gazu inflacji przez rząd" - wyjaśnił.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Kiedy stopy procentowe spadną? Kredytobiorcy jeszcze poczekają

Ekonomista przyznał, że kosztem tłumienia inflacji jest wzrost oprocentowania kredytów bankowych i osłabienie wzrostu gospodarczego. "To są trudne wybory, ale im skuteczniej uda się stłumić inflację, tym szybciej będzie można rozpocząć myślenie o obniżkach stóp procentowych" - powiedział. Zaznaczył jednak, że zmiana trendu możliwa jest najwcześniej pod koniec 2023 roku.

Pierwsza z cyklu podwyżek stóp procentowych nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. Ostatni raz stopa referencyjna NBP wynosiła 4,5 proc. w listopadzie 2012 r. (PAP)

Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Najnowsze