korek

i

Autor: Ralf Vetterle

Kierowcy aut spalinowych zapłacą nowy podatek? Minister Buda wyjaśnia

2022-06-22 15:04

W związku z zakazem sprzedaży nowych aut spalinowych w Unii Europejskiej od 2035 roku, kierowcy obawiają się, że promocja pojazdów elektrycznych będzie wiązała się z podatkami dla posiadaczy samochodów spalinowych. Minister rozwoju Waldemar Buda w rozmowie szefem Superbiznesu Hubertem Biskupskim, wyjawił jakie plany ma rząd wobec elektryfikacji automobilności.

Kierowcy obawiają się podatków za jazdę autem spalinowym

Unia Europejska podjęła decyzję o zakazie sprzedaży aut spalinowych pod 2035 roku. To co od wielu lat było jedynie zapowiadane, na ten moment wydaje się niemal pewne. W zapisach Krajowego Planu Odbudowy znalazła się również zapowiedź obowiązkowego podatku od aut emitujących spaliny, który miałby zostać wprowadzony w 2026 roku. To jednak nie wszystko, od dłuższego czasu dyskutuje się o dodatkowej opłacie za korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad.

Kolejną kwestią są również strefy czystego transportu, które miałyby wykluczyć z centrów miast samochody spalinowe, tudzież nałożyć na wjazd nimi wysokie opłaty. W rozmowie z "SuperBiznesem", Waldemar Buda odpowiedział na palące kierowców pytania. 

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Waldemar Buda o strefach czystego transportu i podatku od aut spalinowych

Minister rozwoju zapytany przez Huberta Biskupskiego o strefy czystego transportu przyznał, że rząd chce promować auta elektryczne z przyczyn zdrowotnych i środowiskowych. Jednak władza nie chce narzucać tego samorządom i dlatego zostanie wprowadzona co najwyżej możliwość zastosowania takiego rozwiązania przez samych samorządowców. Szef resortu rozwoju zaprzeczył natomiast, jakoby miał zostać wprowadzony od 2026 roku podatek od pojazdów emitujących spaliny.

Chcemy promować korzystanie z aut elektrycznych i dlatego wprowadzimy niższą niż obecnie opłatę rejestracyjną dla takich pojazdów. Będzie ona też niższa niż opłata za rejestrację samochodów spalinowych, której nie zamierzamy podnosić - powiedział Buda dla "SuperBiznesu"

Sonda
Co myślisz o samochodach na prąd?

Waldemar Buda o opłacie za korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad

Minister zaprzeczył jakoby właściciel aut osobowych mieliby płacić za drogi ekspresowe. Zaznaczył jednak, że dla aut dostawczych i autobusów od lat obowiązują opłaty i mogą być one rozszerzone.

Drogi ekspresowe dla pojazdów osobowych pozostaną bezpłatne. Dla tych powyżej 3,5 tony i autobusów siatka dróg płatnych od lat obowiązuje i może być rozszerzone ponieważ polskie drogi rozjeżdżają auta z połowy Europy - mówił Buda.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze