500 zł: tak będzie wyglądał nowy polski banknot

i

Autor: NBP 500 zł: tak będzie wyglądał nowy polski banknot

Kredyty hipoteczne

Kłopoty milionów kredytobiorców. Nie mogą refinansować kredytu! Na czym polega absurd?

2022-11-11 9:58

Jak informuje Bankier.pl, zainteresowani refinansowaniem kredytu hipotecznego stracili zdolność kredytową przez zaostrzenie kryteriów, które rekomendowała Komisja Nadzoru Finansowego. Nadzór oczekuje, że kredytodawcy będą stosować podwyższony bufor przy obliczaniu wydolności klientów. Zamiast minimum 2,5 pp. obecnie przyjmuje się poziom oprocentowania wyższy o 5 pp. od bieżącego poziomu. Zaostrzono także szacunki dotyczące kosztów utrzymania - informuje portal.

Absurdalne przepisy obniżają zdolność kredytową Polaków

Portal cytuje Paulinę Szatan-Juchę z Expander Advisors, która wyjaśnia, że mimo atrakcyjniejszych warunków finansowych w wielu bankach część klientów nie może w ten sposób obniżyć kosztów zobowiązania. Przeszkodą są zwykle zaostrzone kryteria dotyczące wyliczania zdolności kredytowej.

- Szczególnie chodzi tu o rekomendację KNF, która nakazuje bankom uwzględniać wzrost oprocentowania o 5 pkt. procentowych, nawet jeśli jest to kredyt z oprocentowaniem stałym. W rezultacie okazuje się, że teoretycznie klienci nie mają zdolności kredytowej przy niższej racie niż ta, jaką teraz terminowo spłacają -twierdzi ekspertka.

Bankier.pl informuje, że paradoksalnie klient ma zdolność, by spłacać drogi kredyt (dopóki obecny bank nie zweryfikuje jego sytuacji), ale nie ma szans na zmianę produktu na tańszy i bezpieczniejszy (w najbliższym czasie obowiązywania „zamrożonej” stawki). 

Według portalu, refinansowanie kredytu hipotecznego może okazać się interesujące dla osób, które skorzystały z finansowania w postaci „normalnych”, ale droższych niż dziś hipotek, a także produktów preferencyjnych (np. „Rodzina na Swoim”), nierzadko obciążonych wyższymi marżami niż panujące przed laty na rynku. Na pierwszy rzut oka okoliczności zachęcają do „przeprowadzki”.

Jak czytamy, po kryzysie finansowym w 2008 r. w Wielkiej Brytanii pozostała grupa kredytobiorców, którzy albo skorzystali z oferty firm, które przestały aktywnie działać na rynku, albo otrzymali finansowanie w wyniku stosowania „luźnych” standardów oceny zdolności. Według szacunków tamtejszego organu nadzoru FCA 47 tys. dłużników zasługuje na miano „więźniów hipotek”. Spłacają oni regularnie raty, ale nie mogą liczyć na refinansowanie zobowiązań na lepszych warunkach ze względu na to, że nie mieszczą się w obecnie stosowanych standardach oceny zdolności.

Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz
Sonda
Czy posiadasz kredyt hipoteczny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze