przedsiębiorstwo

i

Autor: mat. prasowe

Kondycja polskich przedsiębiorców - rośnie płynność finansowa firm

2020-06-02 11:29

Aż 18 proc. polskich firm zadeklarowało, że już odbudowało się po kryzysie spowodowanym koronawirusem - wynika z najnowszych badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Polskiego Fundusz Rozwoju. Choć analiza pozytywnie zaskakuje, to do wyników sprzed kryzysu jeszcze daleko. Badania pokazały także, jakie zmiany w liczbie pracowników i wynagrodzeniach planują polskie firmy oraz jak chętnie przedsiębiorcy korzystają z instrumentów Tarczy Antykryzysowej.

Odsetek firm, które oceniają swoją płynność finansową jako wystarczającą do tego, by przetrwać powyżej 3 miesięcy wzrósł na koniec maja do 54 proc. z 39 proc. w połowie kwietnia - wynika z V fali badania na przedsiębiorcach przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec maja na ponad 406 spółkach różniej wielkości. W dzisiejszej wideokonferencji wyniki przedstawił Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. 

ZOBACZ TEŻ: Upadek giganta na rynku wędlin. Henryk Kania przynosi same straty

Firmy coraz lepiej określają swoją płynność finansową, ale do stanu sprzed pandemii jest jeszcze daleko. Posiadanie płynności finansowej umożliwiającej działanie powyżej 3 miesięcy deklaruje 70 proc dużych podmiotów, a 37 proc. firm ma środki finansowe umożliwiające działanie firmy przez maksymalnie 3 miesiące - wynika z badań IPE oraz PFR. Z kolei 5 proc. firm nie ma żadnych rezerw finansowych. 

Czy istnieją firmy, których sytuacja finansowa się poprawiła? Owszem, 18 proc. firm deklaruje, że ich sytuacja finansowa odbudowała się do stanu sprzed pandemii, natomiast 24 proc. firm nie jest w stanie określić, kiedy nastąpi pełna odbudowa ich sytuacji finansowej – takie dane pokazują IPE oraz PFR. 

Co ważne, z badania wynika, że systematycznie spada odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia. Autorzy badania przypomnieli, że na początku kwietnia zwolnienia planowało aż 28 proc. przedsiębiorstw. Obecnie jedynie 5 proc. firm ma w planach redukcję stanowisk, podczas gdy w połowie maja taką potrzebę sygnalizowało jeszcze 8 proc. Z badania wynika także, że aż 15 proc. firm planuje zatrudnić nowych pracowników. 78 proc. przedsiębiorców ma w planach utrzymanie dotychczasowych stanowisk pracy. Jak sytuacja wygląda z obniżką pensji? Aż 78 proc. firm jasno deklaruje, że nie ma zamiaru zmieniać wysokości pensji, a 11 proc. mikrofirm podniesie dotychczasowy poziom wynagrodzenia. Natomiast obniżki ma w planach 9 proc. firm.

SPRAWDŹ TAKŻE: Robotyzacja przyspieszy w branży spożywczej i logistycznej nawet o 50 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze