Kalkulator, rachunki

i

Autor: pixabay.com Jak podaje "DGP", wbrew deklaracjom resortu finansów płatnicy nie unikną biurokracji

Polskie firmy

Kondycja sektora MŚP: "Ostatnie lata pod znakiem minusa"

2022-10-26 7:33

Tezy, że pandemia koronawirusa oraz wojna w Ukrainie wpływają niekorzystnie na stabilność i rozwój gospodarki – zarówno globalnej, jak i regionalnej – nie trzeba udowadniać. W naszym raporcie o kondycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw pozwalamy sobie na ostrożny optymizm w kontekście nadchodzących miesięcy – pisze w środowym "DGP" prezes zarządu Pekao SA Leszek Skiba.

Sinusoida nastrojów

"Nasz niedawno wydany raport o kondycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wykazał, że ten sektor przeżywa okres zysków i strat, turbulencji i niepewnej przyszłości, ale także nadziei i optymizmu. Stąd właśnie tytuł – +Sinusoida nastrojów+, trudno bowiem jednoznacznie przewidywać, czy rozwój wypadków pójdzie w stronę plusa, czy minusa. Odbija się to na odczuciach samych przedsiębiorców" – czytamy. W ocenie Skiby "dwa ostatnie lata bez wątpienia upłynęły pod znakiem minusa".

"Po nagłym tąpnięciu wskaźnika koniunktury (specjalnego miernika nastrojów w przedsiębiorstwach, stworzonego na potrzeby raportu), które miało miejsce w 2020 r., nastąpiło jego dalsze pogorszenie w 2021 r. W najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowaliśmy pod koniec sierpnia, wspomniany wskaźnik koniunktury ukształtował się na poziomie 93,9 pkt i był wyższy od zeszłorocznego. Wynik 100 pkt byłby pozycją neutralną – widać zatem, że nastroje są poniżej punktu obojętnego, choć tylko nieznacznie" – czytamy.

Kondycja sektora MŚP

Prezes Skiba przypomina, że "pisząc o kondycji sektora MŚP, trzeba rzecz jasna pamiętać, że jest to wewnętrznie zróżnicowany zbiór przedsiębiorstw". "I tak np. średni przedsiębiorcy (zatrudniający od 50 do 249 osób), jako jedyni wskazali na poprawę koniunktury względem ubiegłego roku – w tym sektorze nasz wskaźnik wyniósł 101,57 pkt, a zatem lekko powyżej punktu równowagi.

Co więcej, to właśnie w tej grupie nastąpił największy przeskok w porównaniu z poprzednim rokiem. W mikro i małych przedsiębiorstwach natomiast nastąpił wzrost, jednak nie był on wystarczający do przekroczenia progu 100 pkt" – podkreśla.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Karpacz 2022: Marek Chraniuk
Najnowsze