skażona Odra i snięte ryby

i

Autor: FRANK HAMMERSCHMIDT/DPA VIA AP

Katastrofa ekologiczna

Kryzys na Odrze. Rząd szykuje program pomocowy. Komu będzie przysługiwać tarcza?

2022-08-22 7:38

Rząd szykuje program pomocowy dla nadodrzańskiego biznesu. Przedsiębiorcy, z którymi go konsultuje, proponują, aby warunkiem uzyskania wsparcia był spadek przychodów o co najmniej 50 proc. miesiąc do miesiąca - zapowiada w rozmowie z "DGP" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Gazeta przypomina w poniedziałkowym wydaniu, że wiceminister, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw Olga Semeniuk spotkała się w piątek z przedsiębiorcami, których dotknęła katastrofa na Odrze.

Potrzebna natychmiastowa pomoc

Jak mówiła wiceminister Olga Semeniuk o skalę problemu pytała samych przedsiębiorców – z branży wędkarskiej, gastronomicznej oraz hotelarskiej. Jak wskazała przedsiębiorcom zależy przede wszystkim, na szybkiej formie wsparcia. "Najpewniej z wykorzystaniem istniejących rozwiązań, takich jak postojowe, mała dotacja czy dopłata do pensji pracownika. Poprosiłam przedsiębiorców o jak najszybsze przesłanie ich propozycji kodów PKD, żeby możliwie najdokładniej określić rodzaje działalności gospodarczej do objęcia wsparciem, a także o wskazanie preferowanych instrumentów. Ich głos jest tutaj kluczowy" - stwierdziła Olga Semeniuk.

Dodała, że pozostaje jeszcze kwestia pomocy celowanej, opartej nie tylko na kodach PKD. "W innej sytuacji jest np. restauracja we Wrocławiu, która wciąż może działać, a w innej smażalnia ryb położona bezpośrednio nad rzeką, która właściwie jest dziś zamknięta" - powiedziała wiceminister.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Od kiedy tarcza dla Odry?

Semeniuk zapytana o pozostałą formę wsparcia powiedziała o pieniądzach, które firmy będą mogły pozyskiwać, "być może również za pośrednictwem samorządów, na monitorowanie i cyfryzację badań jakości powietrza i wód". Minister klimatu Anna Moskwa już zapowiedziała, że na ten cel zostanie przeznaczonych 250 mln zł" - powiedziała. Wiceminister odniosła się także do kryteriów pomocy dla nadodrzańskich firm. "Kluczowy będzie spadek przychodów. Przedsiębiorcy proponują, by warunkiem uzyskania pomocy był spadek o co najmniej 50 proc. miesiąc do miesiąca" - wyjaśniła.

Semeniuk pytana też była, czy pieniądze będą wypłacane przez Polski Fundusz Rozwoju. "Nie widzimy takiej potrzeby. Pod uwagę bierzemy m.in. środki z Funduszu Pracy. Ale najpierw musimy dokładnie oszacować z pomocą przedsiębiorców skalę potrzeb" - odpowiedziała. Dodała, że rząd chce wdrożyć tarczę dla Odry jak najszybciej.

Sonda
Czy sprawdzasz pochodzenie ryby przed jej zakupem?
Najnowsze