skażona Odra i snięte ryby

i

Autor: FRANK HAMMERSCHMIDT/DPA VIA AP

Katastrofa ekologiczna

Kryzys na Odrze. Rząd szykuje program pomocowy. Komu będzie przysługiwać tarcza?

2022-08-22 7:38

Rząd szykuje program pomocowy dla nadodrzańskiego biznesu. Przedsiębiorcy, z którymi go konsultuje, proponują, aby warunkiem uzyskania wsparcia był spadek przychodów o co najmniej 50 proc. miesiąc do miesiąca - zapowiada w rozmowie z "DGP" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Gazeta przypomina w poniedziałkowym wydaniu, że wiceminister, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw Olga Semeniuk spotkała się w piątek z przedsiębiorcami, których dotknęła katastrofa na Odrze.

Potrzebna natychmiastowa pomoc

Jak mówiła wiceminister Olga Semeniuk o skalę problemu pytała samych przedsiębiorców – z branży wędkarskiej, gastronomicznej oraz hotelarskiej. Jak wskazała przedsiębiorcom zależy przede wszystkim, na szybkiej formie wsparcia. "Najpewniej z wykorzystaniem istniejących rozwiązań, takich jak postojowe, mała dotacja czy dopłata do pensji pracownika. Poprosiłam przedsiębiorców o jak najszybsze przesłanie ich propozycji kodów PKD, żeby możliwie najdokładniej określić rodzaje działalności gospodarczej do objęcia wsparciem, a także o wskazanie preferowanych instrumentów. Ich głos jest tutaj kluczowy" - stwierdziła Olga Semeniuk.

Dodała, że pozostaje jeszcze kwestia pomocy celowanej, opartej nie tylko na kodach PKD. "W innej sytuacji jest np. restauracja we Wrocławiu, która wciąż może działać, a w innej smażalnia ryb położona bezpośrednio nad rzeką, która właściwie jest dziś zamknięta" - powiedziała wiceminister.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Od kiedy tarcza dla Odry?

Semeniuk zapytana o pozostałą formę wsparcia powiedziała o pieniądzach, które firmy będą mogły pozyskiwać, "być może również za pośrednictwem samorządów, na monitorowanie i cyfryzację badań jakości powietrza i wód". Minister klimatu Anna Moskwa już zapowiedziała, że na ten cel zostanie przeznaczonych 250 mln zł" - powiedziała. Wiceminister odniosła się także do kryteriów pomocy dla nadodrzańskich firm. "Kluczowy będzie spadek przychodów. Przedsiębiorcy proponują, by warunkiem uzyskania pomocy był spadek o co najmniej 50 proc. miesiąc do miesiąca" - wyjaśniła.

Semeniuk pytana też była, czy pieniądze będą wypłacane przez Polski Fundusz Rozwoju. "Nie widzimy takiej potrzeby. Pod uwagę bierzemy m.in. środki z Funduszu Pracy. Ale najpierw musimy dokładnie oszacować z pomocą przedsiębiorców skalę potrzeb" - odpowiedziała. Dodała, że rząd chce wdrożyć tarczę dla Odry jak najszybciej.

Sonda
Czy sprawdzasz pochodzenie ryby przed jej zakupem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany