KUKE i ARP będą ubezpieczać inwestycje

i

Autor: SHUTTERSTOCK KUKE i ARP będą ubezpieczać inwestycje

Gwarancje dla biznesu. KUKE i ARP wzmocnią konkurencyjność polskiego biznesu

2022-04-04 16:52

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), należąca do grupy PFR razem z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisały porozumienie w ramach, którego będą wspólnie oferować rozwiązania finansowe, które wzmocnią konkurencyjność polskiego biznesu na rynkach zagranicznych i krajowych. Wśród rozwiązań oferowanych polskim firmom będą m.in. gwarancje i ubezpieczenie zabezpieczające m.in. finansowanie inwestycji krajowych generujących eksport, a także finansowanie obrotowe.

Janusz Władyczak, prezes KUKE ocenił, że w obecnej trudnej sytuacji podwyższonego ryzyka i zwiększonej niepewności takie wsparcie polskiego biznesu jest jeszcze bardziej potrzebne, by instytucje finansujące odważniej podchodziły do udostępniania środków na działanie i rozwój polskich przedsiębiorców nastawionych na internacjonalizację swojego biznesu. 

Czytaj również: Spektakularny upadek legendarnej firmy. To oni sprowadzili do Polski "Malucha"

Krajowi i zagraniczni przedsiębiorcy zgłaszają duże zapotrzebowanie na finansowanie, którego często nie mogą pozyskać w innych komercyjnych instytucjach finansowych np. z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń. Organizując alternatywne możliwości zabezpieczenia oferowanego finansowania np. poprzez poręczenia w ramach Krajowej Grupy Poręczeniowej, czy też w ostatnim czasie, poprzez zawartą umowę z Europejskim Funduszem Gwarancyjnym. Uzupełniając wspomnianą paletę zabezpieczeń, instrumenty gwarancyjne KUKE pozwolą na szerszą dystrybucję powierzonego nam kapitału., szczególnie w okresie istotnych turbulencji geopolitycznych – precyzuje Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający ARP .

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Jak czytamy w komunikacie, w ostatnich miesiącach KUKE podpisała z sześcioma bankami krajowymi i jednym zagranicznym umowy o udostępnieniu instrumentów z systemu wsparcia eksportu.  Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP ocenia, że  w tak wymagającym otoczeniu polscy przedsiębiorcy radzą sobie znakomicie. 

"Wystarczy przypomnieć, że w styczniu nasz eksport wzrósł w euro o 13,5 proc. rok do roku. Jednak stają oni przed coraz poważniejszymi wyzwaniami będących m.in. konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainie i zjawisk makroekonomicznych, jak wysoka inflacja skutkująca coraz wyższym oprocentowaniem kredytów, rosnącymi kosztami pracy, trudnościami w dostępie do komponentów i materiałów z powodu zaburzonych łańcuchów dostaw. Dlatego też nasze porozumienie daje  realne bezpieczeństwo dla rodzimego biznesu- mówi Kolczyński z ARP. 

Sonda
Czy wprowadzenie przedmiotu Biznes i Zarządzanie to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze