Podwyżki stóp nie wzmocnią złotego

i

Autor: SHUTTERSTOCK Podwyżki stóp nie wzmocnią złotego

Kursy walut [07.02.2022]. Podwyżki stóp nie wzmocnią złotego

2022-02-07 9:35

Kursy walut [07.02.2022] W poniedziałkowy poranek nastroje są dość dobre. O 9:20 euro kosztuje 4,55 złotego, dolar 3,98 złotego, frank 4,30 złotego, zaś funt 5,39 złotego. Trudno liczyć, aby podwyżki stóp w Polsce oznaczały bardzo istotne umocnienie złotego, które pomogłoby w obniżeniu inflacji. Taką nadzieję słychać było ostatnio w Radzie, ale jest to mało realne, choćby dlatego, że obecnie zacieśnienie ma miejsce niemal wszędzie, lub przynajmniej jest komunikowane - pisze w komentarzu walutowym dr Przemysław Kwiecień główny ekonomista XTB.

Kursy walut [07.02.2022]

W ostatnich dniach wreszcie wielu z nas odetchnęło. Po raz pierwszy od dłuższego czasu mogliśmy zauważyć, że „coś” wreszcie tanieje. Walka z inflacją jest jednak daleka od zakończenia, a to oznacza jedno: jutro Rada podniesie stopy procentowe. Zmiany podatkowe, szczególnie dotyczące paliw, wpłyną na przejściowe obniżenie inflacji. Jednak jej punkt startowy jest tak wysoki, że nadal będzie ona znacznie powyżej celu NBP, a do tego przecież obniżki podatków są jedynie przejściowe – ceny będą musiały wrócić na wyższe poziomy. Ponadto obniżeniu inflacji nie sprzyja globalna sytuacja.

Ceny ropy nieugięcie pną się w górę. Dziś co prawda lekko hamują to informacje o złagodzeniu sankcji USA wobec Iranu, ale jakiekolwiek porozumienie jest odległe, zbyt odległe, aby zrobić różnicę na rynku ropy. Do tego trudno liczyć, aby podwyżki stóp w Polsce oznaczały bardzo istotne umocnienie złotego, które pomogłoby w obniżeniu inflacji. Taką nadzieję słychać było ostatnio w Radzie, ale jest to mało realne, choćby dlatego, że obecnie zacieśnienie ma miejsce niemal wszędzie, lub przynajmniej jest komunikowane. 

Czytaj także: Siedzimy w kieszeni banków! Polacy pożyczyli rekordowe sumy na mieszkania

EKG 2021. Polski miliarder Rafał Brzoska: pieniądze nie są najważniejsze

Dobrym przykładem jest EBC, gdzie jeszcze nie widać końca dodruku pieniądza, ale euro i tak umocniło się bo przedstawiciele Banku zmienili jedynie ton. W USA piątkowe mocne dane z rynku pracy oznaczają, że marcowa podwyżka stóp jest niemal pewna – kto wie, być może nawet w wymiarze 50 punktów bazowych. To wszystko oznacza, że Rada musi podnosić stopy aby nie pozostać w tyle za oczekiwaniami rynku. Dziś podwyżka o 50 czy 75 punktów bazowych nie zrobi na uczestnikach rynku wrażenia – a taka jest właśnie oczekiwana. To z kolei oznacza, że jutrzejsza podwyżka nie będzie ostatnią w tym roku.

Bieżący tydzień przynosi nieco mniejszą liczbę wydarzeń niż poprzednie dwa, ale jedno będzie niesamowicie istotne – czwartkowy odczyt styczniowej inflacji w USA. Jeśli inflacja dalej rosła, presja przed kolejnym posiedzeniem Fed będzie tylko narastać. W poniedziałkowy poranek nastroje są dość dobre. O 9:20 euro kosztuje 4,5572 złotego, dolar 3,9876 złotego, frank 4,3099 złotego, zaś funt 5,3968 złotego.   

Autor: dr Przemysław Kwiecień CFA główny ekonomista XTB

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze