Niezwalniająca inflacja w Polsce powodują dużą niepewność

i

Autor: SHUTTERSTOCK Niezwalniająca inflacja w Polsce powodują dużą niepewność

[KURSY WALUT 26.04] Duża niepewność co do przyszłości gospodarczej Polski osłabia złotego

2022-04-26 9:48

Po godzinie 9- ej za dolara płacimy 4,33 zł, za euro 4,64 zł, za funta 5,51 zł, za franka 4,52 zł. Polski złoty jest raczej słaby w ostatnim czasie. Ryzyko spowolnienia globalnego, potężna i niezwalniająca inflacja w Polsce powodują dużą niepewność co do przyszłości gospodarczej Polski. Co więcej, ogromny deficyt i kolejne pomysły rządowe zwiększające wydatki i działające niezbyt efektywnie będą miały ogromny wpływ w dłuższym terminie.

[KURSY WALUT 26.04]

Po godzinie 9- ej za dolara płacimy 4,33 zł, za euro 4,64 zł, za funta 5,51 zł, za franka 4,52 zł. Polski złoty jest raczej słaby w ostatnim czasie. Ryzyko spowolnienia globalnego, potężna i niezwalniająca inflacja w Polsce powodują dużą niepewność co do przyszłości gospodarczej Polski. Co więcej, ogromny deficyt i kolejne pomysły rządowe zwiększające wydatki i działające niezbyt efektywnie będą miały ogromny wpływ w dłuższym terminie. Ostatnie plany zastąpienia WIBORu nowym wskaźnikiem nie powinny mieć tak naprawdę ogromnego wpływu na sytuację kredytobiorców, gdyż nowy wskaźnik i tak będzie w jakiś sposób ostatecznie związany ze stopami procentowymi banku centralnego.

Euro nie skorzystało praktycznie w żadnym stopniu na informacji o wygranej Macrona w wyborach prezydenckich we Francji. Co więcej, zniwelowane zostały wzrosty związane z jastrzębimi komentarzami ze strony EBC. Dolar amerykański sukcesywnie umacnia się na szerokim rynku i wydaje się, że jego dominacja może być jeszcze bardzo długa. Czy coś jest w stanie umocnić euro względem dolara? Wydaje się, że będzie to możliwe. Europejski Bank Centralny kompletnie zmienia komunikację. Oczywiście cały czas nie usłyszeliśmy jasnego stwierdzenia ze strony Lagarde, że stopy procentowe wzrosną w tym roku i to szybciej niż każdemu mogłoby się to wydawać. 

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Jednak inni bankierzy wydają się nie przejmować najważniejszym zdaniem w banku. Kazaks z banku centralnego na Łotwie ponowne wskazał, że oczekuje zakończenia QE początkiem lipca, podwyżki stóp procentowych w tym samym miesiącu i kolejnych 2-3 podwyżek wycenianych przez rynek. Inflacja w Europie pozostaje bardzo wysoka, a może być jeszcze wyżej. W Niemczech inflacja PPI przekracza poziom 30 proc.!

Czytaj również: Morawiecki ujawnia szczegółowy plan: Likwidacja WIBOR [WYWIAD]

W Stanach Zjednoczonych jest to połowa z tego, więc widać, że perspektywy przeniesienia kosztów na konsumentów w Europie są naprawdę bardzo duże. Oczywiście szybkość i skala działania ze strony Fedu jest większa, stąd wyraźne umocnienie dolara na szerokim rynku. Wydaje się jednak, że pierwsza podwyżka o 50 pb w maju ze strony Fedu może być realizacją zysków przez inwestorów. Rynek w pełni wycenia 3 podwyżki o 50 punktów bazowych, więc tak naprawdę nie ma dużo pola do zaskoczenia. 

Oczywiście byłaby szansa na 75 punktów bazowych, ale o tym wspominało dopiero 2 bankierów w USA, jednocześnie podkreślając, że nie jest to scenariusz bazowy. Oczywiście euro w końcu powinno też skorzystać na wygranej Macrona, ale z pewnością nie powinna to być taka długoterminowa reakcja jak w 2017 roku.

AUTOR: Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Sonda
Czy obawiasz się kryzysu gospodarczego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze