Frank szwajcarski/banknoty

i

Autor: Shutterstock Frank szwajcarski/banknoty

KURSY WALUT 4.08.2022

KURSY WALUT 4.08.2022. Złoty znów słabnie wobec głównych walut

2022-08-04 8:46

W czwartek rano polska waluta osłabia się o 0,19 proc. wobec euro, o 0,09 proc. wobec franka szwajcarskiego, a do dolara o 0,04 proc. Kurs euro wynosi 4,69 zł, franka szwajcarskiego 4,80 zł, a dolara 4,62 zł.

Nieznaczna słabość dolara

Kursy walut [4.08.2022] Złoty w czwartek ok. godz. 8.10 osłabiał się w stosunku do euro o 0,19 proc., do 4,69 zł, a do franka szwajcarskiego o 0,09 proc., za którego trzeba płacić 4,80 zł. Wobec dolara amerykańskiego złoty osłabił się o 0,04 proc.; w porannym handlu za jednego dolara płacono 4,62 zł.

Tymczasem, początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji. 

Bank centralny Anglii zadecyduje o stopach

Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie decyzja Banku Anglii (BoE) w sprawie stóp procentowych. Powinna ona mieć przełożenie głównie na rynek walutowy i funta brytyjskiego, niemniej europejskie indeksy także mogą nieznacznie reagować na decyzję banku. Komunikat poznamy o godzinie 13:00, a konferencja prasowa rozpocznie się 30 minut później. Bank przedstawił także swoją kwartalną prognozę dotyczącą inflacji.

Rynek spodziewa się, że podwyżka sięgnie 50 punktów bazowych, z 1,25 proc. do 1,75 proc. Dziś o poranku funt nieznacznie się umacnia.

Natomiast jeśli chodzi o sytuację techniczną na parze walutowej GBPUSD, kluczowa wydaje się strefa oporowa 1,2215 - 1,2245 - zgodnie z klasycznymi założeniami utrzymanie się ceny poniżej daje szansę na kontynuację spadków w kierunku wsparcia przy 1,2090, bądź nawet 1,1940. Niemniej w przypadku gdyby doszło do zamknięcia dnia powyżej 1,2240, droga w kierunku kolejnego oporu przy 1,2320 zostanie otwarta.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Spadki na złotym

Warto także zauważyć, że już jutro poznamy dane z rynku pracy w USA, które powinny mieć przełożenie na dolara, jak i rynek akcji. Dane powinny dać wskazówkę, co do dalszych posunięć Fedu i tego czy należy się spodziewać dalszych mocnych podwyżek stóp procentowych. Mocne dane wesprą jastrzębi scenariusz i kontynuację podwyżek. Wpisywałoby się to w ostatnie komentarze członków Fed, którzy jednomyślnie opowiadają się za walką z inflacją. 

Jeśli chodzi z kolei na naszego polskiego złotego, ten zakończył wczorajszą sesję na plusie. Niemniej dziś obserwujemy zmianę sentymentu i spadki na złotym.

Źródło: XTB

Sonda
Czy Polska powinna wejść do strefy euro?
Najnowsze