Napad na kantor w Gdyni

i

Autor: jojooff/cc0/pixabay.com Napad na kantor w Gdyni

Kursy walut

Kursy walut 28.07.2022. Co się dzieje ze złotym po decyzji FED?

2022-07-28 9:11

W czwartek rano złoty traci na wartości wobec euro o 0,04 proc., do 4,78 zł, a umacnia się wobec dolara amerykańskiego o 0,15 proc., do 4,68 zł. frank 4,88 złotego, zaś funt 5,70 złotego. Podwyżka FED o 75 pkt bazowych stóp procentowych w USA spowoduje deprecjację amerykańskiej waluty. Prawdopodobnie EUR odbije się od psychologicznej granicy parytetu z USD. Tym samym zyskać na tym może złoty. Patrząc jednak na to, że ponad 75 proc. rynku już wyceniło oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych w wysokości 75 pkt bazowych to ruchy na rynku forex mogą mieć tylko znaczenie dla inwestorów, a dla obywatela będą raczej niezauważalne.

[KURSY WALUT 28.07]

W czwartek rano euro kosztuje 4,78 złotego, dolar 4,68 złotego, frank 4,88 złotego, zaś funt 5,70 złotego. Nie bez znaczenia dla złotego ma decyzja amerykańskiego banku centralnego.

Fed nie zacieśniał polityki w takim tempie od dekad, a wobec coraz liczniejszych symptomów spowolnienia w USA rynki liczyły na sygnały wygaszania podwyżek. Można powiedzieć, że Powell na konferencji taki sygnał przekazał – stopy mają wzrosnąć mocno jeszcze we wrześniu (zapewne 75 punktów choć to może się zmienić jeśli dane będą znacznie słabsze), a potem mają rosnąć w wolniejszym tempie (w domyśle o 25 punktów bazowych na posiedzenie). To wystarczyło aby uruchomić pokaźne zwyżki na Wall Street i osłabić dolara.

Fed sugeruje kontynuację podwyżek

Fed sugeruje kontynuację podwyżek tak długo, aż nie upewni się, że inflacja wraca na właściwe tory. A to może oznaczać zacieśnianie nawet w obliczu coraz gorszych danych.

Oczywiście jest całkiem realne, że pod presją (choćby polityczną – jesienią wybory do Kongresu) Fed zmięknie i zacznie widzieć inflację w celu, nawet wbrew danym. Na ten moment jednak za wcześnie aby o tym przesądzić, a rynek nadal zdany będzie przede wszystkim na publikacje danych o inflacji.  

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Czwartek przynosi bogaty kalendarz

Mamy m.in. wstępne dane o lipcowej inflacji w Niemczech (14:00) oraz wstępne dane o PKB z USA za drugi kwartał (14:30). Dla rynku akcji ważne będą wyniki Apple i Amazona, które poznamy po sesji. Dziś o 8:10 euro kosztuje 4,7859 złotego, dolar 4,6800 złotego, frank 4,8845 złotego, zaś funt 5,7013 złotego.

Źródło: XTB

Sonda
Jesteś ZA czy PRZECIW wprowadzeniu waluty Euro w Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze