Znamy emerytury z TVP. Lipowska, Loska i Wojtczak przyznały, ile dostają gwiazdy na emeryturze

2021-06-14 5:40
Teresa Lipowska, Krystyna Loska, Edyta Wojtczak
Autor: AKPA

Emerytury gwiazd mogą wielu zaskoczyć. Wielkie gwiazdy polskiej telewizji nie mają co liczyć na kokosy z ZUS. A mogłoby się wydawać, że po przejściu na zasłużoną emeryturę, będą mogły pławić się w luksusach. Tymczasem wcale tak dobrze nie mają. W tej grupie znalazły się również znane telewizyjne spikerki, konferansjerki: Krystyna Loska i Edyta Wojtczak, a także aktorka, uwielbiana przez widzów "M jak miłość" Teresa Lipowska, znana wszystkim jako Barbara Mostowiak.

GWIAZDORSKIE EMERYTURY W POLSCE

Emerytury gwiazd telewizji porażają. Jak podaje wikipedia, Krystyna Loska, prywatnie mama Grażyny Torbickiej, pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii TVP. Przetrwała rządy aż 14 prezesów telewizji, na emeryturę przeszła po 33 latach pracy, w 1995. Po odejściu z telewizji jeszcze przez kilka lat pracowała na estradzie. I na jaką emeryturę może liczyć po tylu latach pracy? W rozmowie z "Super Expressem" sama Krystyna Loska przyznała, że jej emerytura to "tysiąc coś tam...".

Zatem nawet zakładając waloryzację świadczenia, to wciąż może to być emerytura rzędu 1,5 tys. zł. Za taką kwotę na pewno nie da się żyć na odpowiednim poziomie. Z podobnym problemem zmaga się jej koleżanka po fachu Edyta Wojtczak. Znana wszystkim prezenterka telewizyjna przed kilkoma laty na łamach "Super Expressu" przyznała, że otrzymuje około 2 tys. zł emerytury. Biorąc pod uwagę dotychczasowe waloryzacje, to pula to obecnie może wynosić około 2,3 tys. zł. To nieco poniżej przeciętnej emerytury w Polsce, która wynosi 2,4 tys. zł. Oczywiście nie jest to najniższe świadczenie, ale raczej nikt nie ma wątpliwości, że gwiazda szklanego ekranu mogłaby otrzymywać świadczenie powyżej przeciętnej.

Okazuje się,  że na kokosy nie mają co liczyć także aktorki, które grają w serialach emitowanych w telewizji. Dla przykładu uwielbiana przez widzów i fanów "M jak miłość" Teresa Lipowska (w serialu wciela się w postać Barbary Mostowiak) co miesiąc otrzymuje świadczenie emerytalne rzędu  2 tys. zł na rękę, czyli około 2,2 tys. zł brutto. 

ZOBACZ: Alicja Majewska, piosenkarka, jurorka "The Voice Senior" z szokującą emeryturą

Dlaczego emerytury gwiazd są stosunkowo niskie, biorąc pod uwagę ich staż pracy i prestiż zawodów, jakie wykonują? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zwykle artyści, pracownicy mediów, pisarze pracowali na podstawie umów cywilnoprawnych, kontraktów i tzw. umów o prawa autorskie, od których przez lata nie odprowadzano składek w ogóle lub były one bardzo niskie. Skutki tego są opłakane.

POLECANE: Maryla Rodowicz. Emerytalne świadczenie gwiazdy

E-polska: Rok od pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze