Działki ROD

i

Autor: Shutterstock Działki ROD

Ogródki działkowe

Masz działkę ROD? Sprawdź, co można robić na działce ROD?

2023-06-13 13:26

Rodzinne Ogródki Działkowe, czyli w skrócie ROD-y, to doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Pamiętajmy jednak, że na działce nie możemy robić wszystkiego, czego zapragniemy. Każdego działkowca obowiązują przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Niedostosowanie się do przepisów może skutkować nawet utratą ogródka.

Czego nie możesz robić na działce ROD?

Na działce ROD nie wolno mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej i handlowej. Masz obowiązek zachowywać ciszę i spokój, dbać o estetyczny wygląd, nie zaśmiecać ogródka odpadami i niepotrzebnymi przedmiotami. Na działce nie można myć i naprawiać samochodu i innych pojazdów mechanicznych  ani prowadzić jednorodnych upraw, w celu ich produkcji na większą skale

Możesz postawić altankę i tunel foliowy

Na działce masz prawo wybudować altanę o powierzchni zabudowy do 35 mkw. mierzonej po obrysie ścian zewnętrznych. Wysokość altany to maksymalnie 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metry przy innym kształcie dachu. Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry. Przed wybudowaniem altany musisz powiadomić na piśmie zarząd ROD, dołączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy, wysokość i położenie względem granic działki. Jeśli nie dotrzymasz przepisów regulaminu, musisz liczyć się nawet z rozebraniem altany. Działka może być wyposażona również w szklarnię, tunel foliowy, okna inspektowe, studnie, sieć wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną, zbiorniki wodne, pergolę, ogródki skalne oraz kąciki wypoczynkowe.

Czy można grillować na działce ROD?

Możesz grillować na małych przenośnych grillach. Na liście dozwolonych budowli nie ma grilla murowanego. Na terenie działek nie można również palić ognisk,  spalać odpadów i wypalać traw. Dopuszcza się natomiast spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki, jeżeli to nie narusza odrębnych przepisów, a w szczególności przepisów prawa miejscowego. Spalania nie można wykonywać w ciągu dnia w okresie od 1 maja do 30 września. 

 Ważne!

Każda działka musi mieć kompostownik, umieszczony w zacienionej części działki, w mało widocznym miejscu, w odległości co najmniej jednego metra od granic działki. Do kompostownika składasz odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności części roślin.

Trzymanie zwierząt na działce 

Przy zachowaniu odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych możesz na działce prowadzić wyłącznie chów gołębi, kur i królików - świń, kaczek i nutrii już nie. Dopuszczalną liczbę zwierząt określa zarząd ROD. Na hodowlę gołębi musisz mieć zgodę walnego zebrania. Pomieszczenia dla zwierząt są  częścią altany i wliczane są do jej normatywnej powierzchni. 

Wykop oczka wodnego

Po uwzględnieniu warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących możesz na działce założyć zbiorniki wodne o powierzchni:

* basen i brodzik łącznie do 15 mkw.

* oczko wodne do 10 mkw.

Łączna powierzchnia oczek wodnych nie może przekraczać 15 mkw., a ich głębokość nie może być większa niż 1 metr.

Założenie pasieki

Jeśli walne zebranie rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) wyrazi zgodę, możesz na działce założyć pasiekę, pod warunkiem że będzie to hodowla zbiorowa. Pasieka jest wydzielona z terenu ogólnego ROD, musi być odizolowana od pozostałej części wysokim żywopłotem lub ekranem o wysokości nie mniejszej niż 2 metry. Działkowcy, którzy prowadzą hodowlę pszczół w pasiece ogrodowej, tworzą koło pszczelarzy. Nadzór nad jego działalnością sprawuje zarząd ROD. Pszczelarze powinni wszelkie prace w pasiece prowadzić w sposób zapewniający bezpieczeństwo innym działkowcom.

Sonda
Masz działkę na Rodzinnych Ogródkach Działkowych?
Tańczące z Promocjami 05.06

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze