Właśnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień i Piwa i Piwowara. W naszym kraju warzenie piwa ma długą tradycję. Najwięcej browarów było na naszych ziemiach w 1922 roku – 243. Choć teraz jest ich o połowę mniej, to i tak wytwarzają dużo napoju.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku wyprodukowano blisko 42 mln hl piwa, z czego produkcja piwa bezalkoholowego stanowiła 1,4 proc. W ciągu ostatnich 5 lat produkcja piwa wzrosła o 14 proc., a piwa bezalkoholowego prawie się podwoiła. Według szacunków wartość całego segmentu wynosi ok. 15 mld złotych.
Współcześnie jest wielki powrót do rzemieślniczej produkcji piwa. Aż co pięćdziesiąte piwo kupione W Polsce pochodzi z małego, lokalnego zakładu. To właśnie też małe firmy w ostatnich latach dyktują trendy konsumenckie. Pojawiła się moda na rozmaitego rodzaju piwa niefiltrowane, ciemne, pszeniczne, smakowe. Okazało się, że giganci muszą dorównać pod tym względem kroku tym mniejszym przedsiębiorcom i też postarać się o tworzenie nowych gatunków i rodzajów piw.
Ile Polacy płacą za piwo? Jak podaje GUS, od lat ceny za ten trunek butelkowany oferowany w sklepach utrzymują się na zbliżonym poziomie oscylując w granicach 3 zł.
(Grafiki: GUS)
Zobacz: Wojna o festiwal pierogów
Przeczytaj: Polacy na wakacjach. Gdzie wypoczywają?
Polecamy: Polacy uwielbiają lody. W rok wydaliśmy na nie ponad 1,35 mld zł