Marlena Maląg

i

Autor: Adam Chelstowski/FORUM Marlena Maląg

Minister Maląg: Ukraińcy na rynku pracy nie stanowią zagrożenia dla Polaków

2022-04-06 5:11

Marzec przyniósł spadek stopy bezrobocia rejestrowanego - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W liczbach bezwzględnych oznacza, ze to z rejestrów osób bezrobotnych ubyło 18 tys. osób, choć pod koniec lutego do urzędów pracy zaczęli zgłaszać się uchodźcy z Ukrainy.

– Rynek pracy w Polsce jest stabilny. Do tej pory mieliśmy stopę bezrobocia 5,5 proc. Dzisiaj z danych naszego ministerstwa (…) to jest 5,4 proc. To oznacza, że o 0,1 pp. stopa bezrobocia spadła, pomimo tego, że część obywateli Ukrainy zarejestrowała się jako osoby poszukujące pracy i bezrobotne, aby skorzystać z różnych form aktywizacji – poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Szefowa resortu równocześnie podkreślała, że w sytuacji "stabilnej sytuacji na rynku pracy "rząd chce "potencjał obywateli Ukrainy zagospodarować zwłaszcza tam, gdzie aktualnie jest największe zapotrzebowanie na pracowników"

– Polska gospodarka jest w stanie wchłonąć tę liczbę nowych pracowników z Ukrainy i na polskim rynku pracy nie stanowią oni zagrożenia dla Polaków – zapewniała Maląg.

Bezrobocie spada

Z danych przekazanych przez MRiPS wynika, że najniższy poziom bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce. Stopa bezrobocia wyniosła tam marcu 3,1 proc. W żadnym z województw nie nastąpił wzrost bezrobocia. Wstępne dane resortu pokazują, że pod koniec marca w urzędach pracy zarejestrowanych było niespełna 904 tys. bezrobotnych. To o 17,9 tys. (1,9 proc.) mniej niż przed miesiącem. 

Bank Pekao: Putin odpowiada za ponad 1/3 inflacji w Polsce

Maląg odniosła się także do danych Eurostatu, który ma inną metodologię liczenia bezrobocia w państwach członkowskich. Według tych danych bezrobocie w Polsce w lutym br. wyniosło 3 proc., co sprawiało, że Polska była na drugim miejscu pośród państw o najniższej stopie bezrobocia.

Tańczące z Promocjami 31.03.22
Sonda
Zatrudnisz u siebie Ukraińców?
Najnowsze