Mateusz Morawiecki

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki odniósł się do rosnącej inflacji

Morawiecki w „Gościu Wiadomości”: Walczymy z inflacją wszelkimi możliwymi sposobami

2022-07-04 21:25

Premier Mateusz Morawiecki był dziś gościem "Wiadomości" w TVP. W rozmowie z red. Michałem Adamczykiem szef rządu odniósł się do rosnącej inflacji, reformy podatkowej i programów socjalnych . - Obniżamy podatki, chociażby VAT na żywność do zera, żeby te ceny były chociaż trochę niższe. Robimy to, co jest najważniejsze dla Polaków - przekonywał Morawiecki.

Premier Morawiecki pytany o obowiązujące od 1 lipca zmiany w podatkach, tłumaczył, że "w skali całej Polski w kieszeniach podatników zostanie dodatkowe 15 mld zł". I dodał, że podniesiona kwota wolna od podatku (30 tys. zł) jest jedną z najwyższych w Europie.

Jesteśmy partią niskich podatków

— Wprowadziliśmy normalne, zdrowe i europejskie zasady: najwyższą kwotę wolną od podatku, a dzisiaj jeszcze dodatkową obniżkę podatku PIT z 17 proc. na 12 proc. Programem naszych oponentów było podnoszenie podatków — przekonywał Morawiecki. - Jesteśmy partią niskich podatków, to kolejne setki złotych, które rocznie w portfelu Polaków zostaną i złagodzą napięcia związane z wysokimi cenami - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W skali całej Polski w kieszeniach podatników zostanie dodatkowe 15 mld zł. Oprócz tych 18 mld, które zostaną w ich kieszeniach ze względu na zmiany z początku roku.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Premier podkreślił, że to rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził 500 plus, 300 plus oraz trzynastą i czternastą emeryturę. Jak dodał, wcześniej "nie było pieniędzy na takie programy".

Walczymy z inflacją wszelkimi możliwymi sposobami

Premier pytany o rekordową inflację stwierdził, że "rząd obniża podatki, chociażby VAT na żywność do zera, żeby te ceny były chociaż trochę niższe". – Walczymy z inflacją wszelkimi możliwymi sposobami. Przymuszamy banki, aby obniżały WIBOR, wprowadzamy wakacje kredytowe — tłumaczył. I wyraził nadzieję, że w kolejnych miesiącach inflacja zacznie spadać. Morawiecki zwrócił uwagę, że rząd obniżył VAT na paliwo z 23 proc. do 8 proc. bez zgody Komisji Europejskiej, robiąc to "dla ludzi".

Pieniądze z KPO

Szef rządu został zapytany, czy Polska otrzyma środki z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zdaniem premiera, KPO "to jest temat sprzed miesiąca", a kilka dni temu podpisano Umowę Partnerstwa. "Program cztery, pięć razy ważniejszy od KPO, bo większy. KPO to jest 130-150 mld zł, a ten 550 mld zł, więc dużo ważniejszy" - powiedział Morawiecki.

Zobacz też: Zmiany w podatkach i wynagrodzeniach od lipca. Co się zmieni?

Dodał, że na oba te programy patrzy razem. "I jedne i drugie są dla nas kluczowe. Jak ktoś radzi mi żebym poszedł do lombardu, jako państwo polskie pożyczał te pieniądze zamiast otrzymał od kogoś, to naprawdę radzę mu pójść po podstawową lekcję ekonomii" - powiedział. "Naprawdę lepiej nie chodzić do lombardu po kredyty, pożyczki i chwilówki, tylko skorzystać z tego co leży na stole" - stwierdził Morawiecki.

"Czy dostaniemy te pieniądze? Oczywiście, że dostaniemy. Prędzej czy później dostaniemy. Uważam, że pierwsze środki z tej Umowy Partnerstwa, czyli funduszy strukturalnych, albo z Krajowego Programu Odbudowy popłyną na przełomie tego i kolejnego roku" - ocenił premier.

Sonda
Czy Rafał Trzaskowski byłby lepszym premierem niż Mateusz Morawiecki?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze