Bankomat, wypłata

i

Autor: Shutterstock

Zmiany w podatkach i wynagrodzeniach od lipca. Co się zmieni?

2022-07-04 16:47

Zmiany w podatkach, zwane Polskim Ładem 2.0 zostały wprowadzone wraz z 1 lipca 2022 roku. Sztandarowymi zmianami było usunięcie skomplikowanej ulgi dla klasy średniej, a w zamian obniżono stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. Księgowi będą mieli łatwiejsze zadanie dzięki braku konieczności "rolowania zaliczek", Wśród zmian znalazła się również kontrowersyjna zmiana, dająca większe uprawnienia ma zyskać skarbówka.

Co się zmieniło w podatkach od lipca? Redukcja PIT i usunięcie ulgi dla klasy średniej

Od początku lipca 2022 roku w życie zostały wprowadzone poprawki Polskiego Ładu, które obniżają stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. oraz usuwają ulgę dla klasy średniej. Zmian nie odczują osoby zarabiające do 2500 zł miesięcznie, bo ich zarobki nie przekraczają kwoty wolnej od podatku (więc nie jest pobierana od nich zaliczka na podatek dochodowy). Osoby z wyższymi dochodami powinny mieć jednak wyższą kwotę netto, gdyż zostanie pobrana od nich mniejsza zaliczka z miesięcznej pensji. Dokładniejsze wyliczenia przedstawialiśmy tutaj.

Kongres 590 - Wojciech Dąbrowski, prezes PGE | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Zmienił się również sposób pobierania zaliczki na PIT. Z racji na zmiany wywołane Polskim Ładem księgowi musieli rozstrzygać, czy korzystniejsze dla danego pracownika jest pobieranie zaliczek na nowych zasadach, czy na tych sprzed 2021 roku. Jednak od 1 lipca system będzie ujednolicony i osoby w pierwszym progu podatkowym (do 120 tys. zł), będą miały pobierane 12 proc. dochodów na podatek.

Zmiany w podatkach od lipca dla przedsiębiorców

W lipcu zmieniono również zasady odliczenia składki zdrowotnej, dzięki czemu przedsiębiorcy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym przy 19 proc. PIT, będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania ze składek zdrowotnych o 8,7 tys. zł. Ryczałtowcy będą mogli odliczyć 50 proc. zapłaconych składek, a rozliczający się kartą podatkową mogą otrzymać odliczenie wysokości 19 proc. zapłaconych składek. Więcej szczegółów.

Zmiany zaszły także w uldze na zabytki. Polski Ład umożliwiał odliczenie od podstawy opodatkowania 50 proc. kwoty przeznaczonej na prace konserwatorskie, restaurację, roboty budowlane, czy fundusz remontowy dotyczące zabytku. Dotyczyło to jedynie obiektów wpisanych do rejestru bądź ewidencji zabytków. Po zmianach od lipca ulgę można przeznaczyć tylko na renowację i konserwację, a odliczenie będzie możliwe tylko w przypadku zatwierdzenia remontu przez konserwatora.

Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?

W lipcu zmieniły się rozliczenia dla samotnych rodziców

Od początku lipca 2022 zmieniły się także rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dziecko. Polski Ład zabrał im możliwość rozliczenia się z dzieckiem, dając w zamian ulgę wysokości 1500 zł. Teraz jednak wróciły "stare zasady" zaktualizowane o nową kwotę wolną od podatku. Tym samym dziecko przy wspólnym rozliczeniu liczy się jako "pół podatnika" i zwiększa kwotę wolną do 45 tys. zł, co tłumaczyła wiceminister rodziny Barbara Socha

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze