Węgiel

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Dodatek węglowy

Można pobrać dwa dodatki węglowe. Luka w prawie może słono kosztować państwo

2022-08-25 11:28

Dodatek węglowy przysługuje na pojedyncze gospodarstwo domowe. W związku z tym jedno gospodarstwo domowe może dostać 3 tys. zł na zakup węgla. Jednak sprawa komplikuje się, gdy z jednego kotła korzysta kilka rodzin mieszkających pod jednym dachem, co bywa praktykowane (np. w jednym domu mieszkają rodzice z synem i jego rodziną). Okazuje się, że w takiej sytuacji każdej rodzinie przysługują 3 tys. zł, mimo że wciąż ogrzewają się jedną instalacją. Gminy mają wątpliwości, co do takiego rozwiązania sprawy, ale eksperci jasno wskazują, że taką możliwość dają przepisy.

Dodatek węglowy dla kilku rodzin

Dodatek węglowy rzędu 3 tys. zł przeznaczony jest dla gospodarstw domowych korzystających z węgla do ogrzewania domów. Okazuje się jednak, że są rodziny, które mogą dostać nawet i 6 tys. zł na ten cel. Jak to możliwe, że można dostać ? - Na jeden kocioł może przypaść nawet kilka dodatków węglowych - pisze portalsamorzadowy.pl. Przepisy są tak skonstruowane, że nie mówią o 3 tys. zł na pojedynczą instalację grzewczą, lecz na gospodarstwo domowe. A łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której z jednego kotła korzystają np. dwie rodziny (np. rodzice wraz z synem i jego rodziną). W takiej sytuacji mamy dwa niezależne gospodarstwa domowe pod jednym adresem.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym, poinformowała w czwartek 11 sierpnia. 12 sierpnia opublikowano ją w Dzienniku Ustaw. 16 sierpnia podpisano rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy. Zatem o dodatek węglowy można wnioskować od 17 sierpnia do 30 listopada 2022. W tym przypadku nie obowiązują żadne kryteria dochodowe.

Dodatek węglowy - gdzie złożyć wniosek o pieniądze na węgiel

Wnioski o dodatek węglowy można składać osobiście w gminach do 30 listopada 2022, za pomocą poczty lub przez internet (e-PUAP). Gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę świadczenia (30 dni). Pierwsze wypłaty planowane są na wrzesień.

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski
Sonda
Czy zamierzasz złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Kto odpowiada za chaos z zakupem węgla?

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "Rząd postępuje bez myśli przewodniej. Problem z węglem mamy na własne życzenie - Janusz Steinhoff [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze