Pieniądze

i

Autor: Shutterstock Apel sektora bankowego

Na co Polacy najbardziej potrzebują pieniędzy. Wiadomo skąd je biorą?

2022-05-30 12:07

Co trzecia osoba jako największe wyzwanie finansowe tej wiosny wskazuje domowy remont, co piąta mówi o konieczności odłożenia na wakacje — wynika z raportu Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022". Ankietowani zapytani o największe wyzwanie finansowe tej wiosny najczęściej wskazują remont domu lub mieszkania.

Drogi remont mieszkania

Remont planują głównie respondenci z grupy 18-29 latków (47 proc.). Jak zauważono w raporcie Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022" część z ankietowanych najpewniej będzie doprowadzać do porządku stan swoich wynajmowanych pokoi i mieszkań.

Remontami zamierza zająć się również 44 proc. 50-59 latków i 37 proc. 30-39 latków, przy czym w tej drugiej grupie mogą to być większe renowacje związane z zakupem lub dokańczaniem swojego pierwszego, własnego mieszkania. Respondenci deklarują wydatki remontowe bez względu na osiągane dochody. Takie plany ma co trzecia osoba z pensją do 2000 zł na rękę (32 proc.).

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Wymarzone wakacje

Dla 23 proc. badanych wyzwaniem finansowym tej wiosny będzie inwestycja w samochód — wizyta u mechanika lub zakup nowego pojazdu. Najwięcej na ten cel wydadzą młodzi przed 30. rokiem życia (50 proc.).

Według sondażu trzecim najpopularniejszym wiosennym wydatkiem jest konieczność odłożenia pieniędzy na zbliżający się urlop (20 proc. badanych). Wskazało ją więcej kobiet niż mężczyzn (25 proc. w porównaniu do 15 proc.), co może wiązać się z różnicą w wynagrodzeniach obu płci — oceniono. Wyzwanie to ponownie najczęściej wskazywali młodzi przed 30-stką, co może być związane z niskim dochodem.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Skąd pieniądze?

Wiosenne wydatki Polacy najczęściej pokryją z własnych oszczędności, odkładanych z wyprzedzeniem (53 proc.). Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni (kolejno 56 i 50 proc.). Oszczędzać zamierza ponad 50 proc. z każdej grupy wiekowej poza seniorami powyżej 60. roku życia (45 proc. wskazań).

Zbierać oszczędności na wiosenne wyzwania planuje ponad połowa ankietowanych z najwyższym dochodem od 7000 zł netto w górę (67 proc.). Z kolei 38 proc. ankietowanych wydatki wiosną tradycyjnie pokrywa ze swoich bieżących dochodów. Swoje bieżące środki najczęściej będą wykorzystywać też osoby po 60. roku życia.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze