Anna Moskwa

i

Autor: Piotr Molecki/East News Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym

Niezależność energetyczna w Polsce. Minister: Była i jest priorytetem

2022-03-07 9:15

- W pędzie ekologicznym UE zapomniała o bezpieczeństwie energetycznym i niezależności; celem strategicznym do tej pory była dekarbonizacja - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że w Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem. W Programie Pierwszym Polskiego Radia minister Moskwa była pytana, jak w związku z rosyjską agresją na Ukrainę musi się zmienić polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

Szefowa MKiŚ zauważyła, że dotychczas w niektórych europejskich państwach np. w Niemczech, a także w unijnych strategiach celem była dekarbonizacja, czyli nisko i zeroemisyjność. - Innych celów w tych dokumentach nie ma. Kluczowe, żeby w tych dokumentach znalazła się niezależność i bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała Moskwa.

Dodała, że to się "wydaje podstawowe, ale w tym wielkim pędzie ekologicznym, szaleństwie klimatycznym UE zapomniała", że przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo i niezależność. Jak zaznaczyła, w Polsce - w przeciwieństwie do UE - niezależność energetyczna była i jest priorytetem. - Jesteśmy o krok od pełnego uniezależnienia się dostaw rosyjskiego gazu - podkreśliła minister.

None

Stabilne kontrakty

Jak mówiła, niezależność energetyczna będzie oznaczać koniec jakichkolwiek kontraktów na dostawy gazu z Rosji, co będzie możliwe dzięki Baltic Pipe i dostawom LNG. "Na dziś państwa europejskie liczą w popłochu pojemności poszczególnych terminali LNG, infrastrukturę dostępową, szukają kontraktów. My te kontrakty mamy, stabilne kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi i Katarem, mamy gotową technologię przesyłową zarówno na morzu, jak i lądową. Jesteśmy gotowi na niezależność" - powiedziała Moskwa.

Wskazała, że UE weryfikuje swoją politykę energetyczną i pojawiają się głosy, m.in. ze strony niemieckiej, że węgiel nie jest taki zły.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?

Historyczna zmiana

W ubiegły czwartek Frans Timmermans odpowiedzialny za Zielony Ład w UE stwierdził, że kraje planujące spalanie węgla jako alternatywy dla rosyjskiego gazu, mogą to robić zgodnie z celami klimatycznymi UE. "Wszystko się zmieniło. Tydzień temu historia zatoczyła koło i musimy się z tą historyczną zmianą pogodzić" - powiedział w BBC Radio 4 Timmermans, cytowany przez Politico.

Timmermans odniósł się m.in. do przypadku Polski oraz innych państw, które wykorzystują teraz węgiel. "Polska i kilka innych krajów planowało odejście od węgla, tymczasowe wykorzystanie gazu ziemnego, a następnie przejście na odnawialne źródła energii. Jeśli pozostaną dłużej przy węglu, a następnie natychmiast przejdą na źródła odnawialne, może to nadal mieścić się w parametrach, jakie ustaliliśmy dla naszej polityki klimatycznej" - powiedział.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze