NIK zawstydził komisję ds. VAT. Jak rosła luka VAT za PO-PSL i PiS?

2019-08-12 17:20 KaJa
pieniądze
Autor: im_coco/Shutterstock.com

Najwyższa Izba Kontroli zbadała polski lukę VAT w Polsce. Według ustaleń Nadzór Ministra Finansów w latach 2007 – 2015 był mało skuteczny, dopiero przyjęte w latach 2016 – 20018 rozwiązania uszczelniły polski system podatkowy. Jak wskazuje NIK prace z zakresie wykorzystywania nowoczesnych narzędzi powinny być kontynuowane, aby jeszcze bardziej usprawnić działania.

Jak podaje NIK w całym badanym przez nich okresie Minister Finansów podejmował działania nadzorcze, które miały na celu uszczelnić i usprawnić polski system podatkowy. Wdrażane były narzędzie pozwalające definiować zagrożenia skutecznego poboru VAT, jednak w latach 2009 – 2015 ówczesny minister wyznawał zasady by walkę z oszustami toczyć poprzez system kontrolny, a działania legislacyjne powinny być wprowadzane dopiero gdy te pierwsze okażą się nieskuteczne.

500 plus dla niepełnosprawnych. Gdzie i jak złożyć wniosek?

Podejmowane działania nie były jednak wystarczająco skuteczne i w latach 2009 – 2015 utrzymywała się znacznych rozmiarów luka VAT. W okresie 2012 – 2013 osiągnęła ona najwyższy poziom i do roku 2015 był znacznie wyższy niż średnia w Unii Europejskiej.

Tyle zarabia Cejrowski! Gigantyczne przychody znanego dziennikarza

Szczególnie ważną zmianą w walce oszustami VAT okazało się wdrażane w latach 2017 – 2018 systemy wykorzystywania danych przekazywanych przez podatników w plikach JPK_VAT. Od kilku lat widoczna jest znaczna poprawa ściągalności podatku od towarów. W swoich wnioskach NIK wskazuje między innymi, że nadal potrzebna jest kontynuacja w zakresie wprowadzania nowoczesnych narzędzi informatycznych do analiz obszarów ryzyka oraz monitorowania skuteczności wprowadzanych rozwiązań.