Nowa ulga podatkowa dla kupujących mieszkanie. Nawet 10 tys. zł zostaje w kieszeni

i

Autor: Shutterstock

Nieruchomości

Nowa ulga podatkowa dla kupujących mieszkanie. Nawet 10 tys. zł zostaje w kieszeni

2023-07-17 5:58

"Dzięki zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych w kieszeni kupującego swoje pierwsze mieszkanie może zostać nawet 10 tys. zł - i więcej (w zależności od wartości mieszkania)-informuje Business Insider. Według wyliczeń portalu, jeśli przykładowo dziś kupując mieszkanie za 500 tys. zł, fiskusowi trzeba zapłacić 10 tys. zł PCC. Posłowie przegłosowali już odpowiednie przepisy.

Czym jest podatek PCC?

Podatek od Czynności Cywilnoprawnych jest opłatą, którą poniesiesz, gdy podpisujesz umowy lub zawierasz transakcje z innymi osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Z podatkiem PCC Polacy spotykają się najczęściej gdy kupują samochód, mieszkanie lub biorą od kogoś pożyczkę, jednak lista czynności jest znacznie dłuższa. Podatek od czynności cywilnoprawnych musisz zapłacić także, gdy zmieniasz jakąkolwiek z tych umów i spowoduje to zwiększenie wymaganego podatku. Dla przykładu, gdy podpisujesz zmianę umowy pożyczki, zwiększając pożyczoną kwotę, musisz zapłacić podatek od zwiększonej kwoty pożyczki.

Podatek ma zróżnicowane stawki. Podatek w wysokości 2% wartości rynkowej zapłacisz gdy kupujesz, zamieniasz, dzielisz spadek, znosisz współwłasność lub otrzymujesz darowiznę rzeczy ruchomej (np. samochód, zegarek, itp.). Gdy tym transakcjom podlegają prawa majątkowe (np. prawo do lokalu) to podatek wynosi 1% wartości rynkowej.

Zwolnienie z podatku dotyczy tylko zakupu pierwszego mieszkania

Business Insider wskazuje, że zgodnie z przepisami podatku nie zapłaci kupujący, który jest osobą fizyczną lub osoby fizyczne (w przypadku gdy kupujących jest więcej), którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. 

Portal wyjaśnia, że "jeśli nabywca, osoba fizyczna, "w dniu sprzedaży i przed tym dniem" nie miał mieszkania, domu jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego ani udziału w tych prawach, to od ich zakupu nie zapłaci w ogóle PCC". 

Z uchwalonych przepisów wynika, że kupujący nie będzie musiał płacić podatku (PCC), jeśli nabywa:

  • prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo
  • dom jednorodzinny.

W innym przypadku jeśli to jest zakup kolejnego lokalu to zapłacisz 2 proc. PCC od zakupu. Podatnicy, którzy spełniają warunki zwolnienia, mogą więc rozważyć, czy nie odsunąć terminu zakupu, a więc podpisania aktu notarialnego, tak aby skorzystać z nowej preferencji - czytamy na portalu.

Business Insider wyjaśnia także, że na ulgę podatkową załapiemy się również w momencie, kiedy wcześniej odziedziczyliśmy mniej lub łącznie 50 proc. udziałów w innym lokalu. 

Portal informuje, że jeżeli będziemy chcieli skorzystać ze zwolnienia będzie musiał przedstawić u notariusza stosowne oświadczenie, że spełniają warunki zwolnienia z podatku. 

Jak czytamy, "notariusze są jednocześnie płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych, co oznacza, że podatnik – kupujący nieruchomość – wpłaca podatek notariuszowi. W takim przypadku kupujący nie musi składać deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 10 ust. 1 ustawy o PCC)".

Zmiana przepisów czeka na podpis prezydenta. Zgodnie z prawem ma wejść w życie już po upływie 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda
Sonda
Czy rozważasz skorzystanie z Bezpiecznego Kredytu 2%
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze