Nowe 500 plus dla emerytów. Kto je dostanie?

2019-08-20 7:22
Emeryci i renciści dostaną pieniądze przed świętami
Autor: Pixabay/LoboStudioHamburg Emeryci i renciści dostaną pieniądze przed świętami

Seniorzy będą mogli otrzymać dodatkowe środki. Chodzi o świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. 500 zł mogą otrzymać emeryci pobierający zasiłek pielęgnacyjny, lub ci, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji.

Nowe 500 plus dla emerytów
Jeszcze w maju 2019 roku premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedzieli wprowadzenie nowego świadczenie pieniężnego dla osób niepełnosprawnych. Ma one być wypłacane wzorem 500 plus dla dzieci. 

ZOBACZ TEŻ: Gigantyczna waloryzacja rent i emerytur! Emerycie, sprawdź ile dostaniesz w przyszłym roku

Według projektu rządowego, świadczenie uzupełniające dla osób powyżej 18. roku życia, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji, miało przysługiwać tym, którzy nie pobierają zasiłku, renty ani emerytury wyższej niż 1600 zł.

Według projektu przygotowanego przez resort rodziny świadczenie 500 plus nie będzie opodatkowane, a także nie będą od niego pobierane składki na ubezpieczenia. Pieniądze te nie będą również podlegały potrąceniom ani egzekucji. Co ważne, dodatkowe środki dla niepełnosprawnych nie będą uwzględniane w dochodzie osób i ich rodzin przy ustalaniu praw do innych świadczeń.

O takie świadczenie ubiegać mogą się także niezdolni do samodzielnej egzystencji seniorzy. Nowe "500 plus" będzie przysługiwać także emerytom pobierającym zasiłek pielęgnacyjny. Łącznie programem objętych ma zostać 850 tys. osób.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wódka drastycznie zdrożeje? Pół litra za 32 zł! Chcą minimalnej ceny alkoholu

Jak otrzymać 500 plus dla osób niepełnosprawnych?

Świadczenie będzie wypłacane osobom, które ukończyły 18 rok życia i przedstawią jedno z orzeczeń:

- orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i egzystencji,

- orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji,

- orzeczenie o całkowitej niezdolności pracy w gospodarstwie rolnym i samodzielniej egzystencji,

- orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji,

To jednak nie wszystko, osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły, w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie, wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie jednego z wyżej wymienionych orzeczeń wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające. W takich przypadkach konieczne będzie również wydanie opinii przez lekarza orzecznika. Świadczenie będzie wypłacane na wniosek złożony do organu wypłacającego renty i emerytury, czyli między innymi do ZUS-u i KRUS-u.

Zobacz też: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Najnowsze