Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nowelizacja ma wprowadzić korzystne zmiany dla osób zamierzających starać się o przyznanie emerytury pomostowej. Zmiany mają uchronić osoby wnioskujące o emeryturę pomostową przed utratą pracy w sytuacji, gdyby nie spełniała niezbędnych warunków do jej ustalenia. W nowelizacji ustawy zapisano, że emerytura pomostowa będzie przyznawana osobom, które o nią wystąpią przed rozwiązaniem stosunku pracy, a spełniają pozostałe warunki niezbędne do jej uzyskania. W takiej sytuacji świadczenie nie będzie jeszcze wypłacane – prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu.
Ponadto – zgodnie z nowelą – rozszerzone zostaną kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy. Nowe przepisy pozwolą PIP na merytoryczną ocenę procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Polecany artykuł:
Wysokość emerytury pomostowej
Na emeryturę pomostową może liczyć osoba urodzona po 31 grudnia 1948 roku. Wysokość emerytury pomostowej zależy od środków zgromadzonych w wyniku składek oraz początkowego kapitału. Jej wysokość nie może być niższa niż najniższa emerytura wypłacana w Polsce. W 2022 roku jest to 1338,44 zł brutto, co daje na rękę 1217,98 zł.
Emerytura pomostowa obliczana jest poprzez podzielenie podstawy przed średnią długość życia dla osób w wieku 60 lat. Świadczenie tego typu obowiązuje do momentu spełnienia warunków przejścia na standardową emeryturę. Warto pamiętać, że będąc na emeryturze pomostowej, można dorabiać.