Nowe przepisy skoncentrowane są na pracownikach zatrudnionych w wspomnianych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Kluczowym punktem regulacji jest wprowadzenie nagrody jubileuszowej w wysokości 400 proc. miesięcznego wynagrodzenia, zasługującej pracownikom po 45 latach pracy. Skala nagród jubileuszowych przedstawia się następująco:
- 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia po 20 latach pracy,
- 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia po 25 latach pracy,
- 150 proc. miesięcznego wynagrodzenia po 30 latach pracy,
- 200 proc. miesięcznego wynagrodzenia po 35 latach pracy,
- 300 proc. miesięcznego wynagrodzenia po 40 latach pracy,
- 400 proc. miesięcznego wynagrodzenia po 45 latach pracy.
Warto zaznaczyć, że przy obliczaniu lat pracy, kwalifikujących pracownika do nagrody jubileuszowej, brane są pod uwagę wszystkie dotychczasowe miejsca zatrudnienia, łącznie z poprzednimi miejscami pracy. Obejmuje to również każdy okres zaliczany do lat pracy. W sytuacji, gdy pracownik był równocześnie zatrudniony w kilku miejscach pracy, do obliczeń nagrody jubileuszowej brane jest pod uwagę tylko jedno z tych miejsc.
Natychmiastowa wypłata nagrody
Portal dziennik.pl zauważa, że nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi od dnia, w którym spełnia warunki uprawniające do jej otrzymania. Natychmiastowa wypłata nagrody następuje po nabyciu przez pracownika prawa do tego świadczenia. W przypadku zakończenia zatrudnienia z powodu uzyskania prawa do renty lub emerytury, pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna. Jej wysokość zależy od liczby lat pracy:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat,
- sześciomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 20 lat.