Przeliczenie emerytury - długość życia wniosek o przeliczenie tablice trwania życia

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Przeliczenie emerytury ze względu na długość życia ma sens tylko wtedy gdy można skorzystać z tablicy, która podaje krótszy okres trwania życia niż ta, która była wykorzystana przez ZUS wcześniej

Terminy wypłat ZUS

Nowe terminy wypłaty z ZUS. Kiedy w październiku seniorzy dostaną emerytury?

2023-10-12 7:05

Zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mają stałe terminy wypłacania pieniędzy, zwykle jest to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Jeśli jednak w wyznaczone dni wypadają dni wolne (święta, czy weekend) pieniądze są wypłacane w innym terminie. Niestety wypłaty dla seniorów będą dużo mniejsze od tych wrześniowych. Dlaczego?

Nadchodzą chude miesiące dla seniorów. Kiedy będzie poprawa?

ZUS zakończył wypłaty "czternastek", w tym miesiącu, a co za tym idzie wypłaty dla emerytów i renicstów były dużo wyższe w mijającym miesiącu. Przypomnijmy, że świadczenie to zostało wpisane na stałe. Wypłacane jest zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Czternastka - zgodnie z zapowiedzią Jarosława Kaczyńskiego - wyniosła 2650 zł brutto. Powyżej 2900 zł czternastka jest pomniejszana według zasady "złotówka za złotówkę". 

W październiku przyjdzie już "goła" emerytura i tak aż do lutego 2024 r. Dopiero w marcu okaże się o ile będą waloryzowane świadczenia. Przy wyliczaniu rokrocznej waloryzacji, ZUS bierze pod uwagę nie np. najwyższy miesięczny wskaźnik inflacji, ale średnią z całego roku. Drugą składową jest wysokość średniego wynagrodzenia w gospodarce.  Z planów rządowych wynika, że w 2024 roku prognozowana waloryzacja wysokości emerytur ma wynieść ok. 12,3 proc. Oczywiście będzie to jałmużna biorąc pod uwagę realny wzrost cen usług i żywności. 

"Na otarcie łez" rząd wypłaca "trzynastkę". Przypomnijmy, że standardowo wyniesie ona tyle, co najniższa emerytura, czyli prawdopodobnie 1783,82 zł brutto.Prawdopodobnie będzie wypłacona w kwietniu. Zatem większego zastrzyku gotówki, seniorzy mogą się spodziewać dopiero na wiosnę, o ile po wyborach nie okaże się że dodatkowe świadczenia senioralne zostaną zlikwidowane, albo obcięte. 

Quiz PRL. Służba zdrowia w PRL

Pytanie 1 z 10
Do pobierania krwi używało się:
Służba zdrowia w PRL
Pieniądze to nie wszystko - Kazimierz Krupa
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze