Pierwsza miesiączka – ważny moment w życiu nastolatki

i

Autor: Getty Images Nowe urlopy dla kobiet! Urlop menstruacyjny zacznie obowiązywać w Hiszpanii

Nowe urlopy dla kobiet! Urlop menstruacyjny zacznie obowiązywać w Hiszpanii

2022-05-17 15:37

Urlop menstruacyjny wchodzi w życie. W wielu krajach Azji już teraz można wziąć tzw. “urlop menstruacyjny”. Teraz planuje go wprowadzić również Hiszpania. Z dodatkowych trzech dni wolnych w miesiącu będą mogły skorzystać kobiety, u których występują bolesne miesiączki. To pierwsze państwo w Europie, które planuje takie rozwiązanie.

Hiszpania wprowadza urlop menstruacyjny

Z bólem miesiączkowym zmaga się wiele kobiet na całym świecie. U niektórych jest na tyle silny, że decydują się one na dzień wolny od pracy. Zdarzają się sytuacje, kiedy to pracodawca nie chce udzielić wolnego dnia pracownicy, u której, jak twierdzi przełożony, nie występują objawy typowo chorobowe. Hiszpański rząd postanowił wyjść naprzeciw potrzebom płci żeńskiej i rozumiejąc stan, z jakim co miesiąc wiele kobiet musi się zmagać, poinformował, że planuje wprowadzić w kraju tzw. “urlop menstruacyjny”. Dzięki niemu kobiety będą miały przyzwolenie na wzięcie dodatkowych trzech dni urlopowych, dedykowanych dla tej dolegliwości. 

Hiszpańska sekretarz stanu ds. równości i przeciwdziałania przemocy Angela Rodriguez powiedziała prasie, że silne bóle miesiączkowe powodują niezdolność do pracy i nie da się ich rozwiązać medycznie. Podkreśliła, że wprowadzenie przez rząd urlopu menstruacyjnego będzie rozsądnym rozwiązaniem.

Hiszpania pierwszym krajem w Europie z "urlopem menstruacyjnym"

W 2017 roku rząd włoski przymierzał się do tego, aby wprowadzić w kraju urlop menstruacyjny. Pomimo debat i gotowej już w tamtym czasie ustawy, ostatecznie nie uchwalono dodatkowego 3-dniowego urlopu dla kobiet. Jeżeli w Hiszpanii dojdzie do jednogłośnej i pozytywnej decyzji, będzie ona pierwszym państwem europejskim, który taki urlop wprowadzi.

Angela Rodriguez podkreśliła, że przychodzenie do pracy z towarzyszącym bólem nie będzie już normą, a ten miesiączkowy powinno się traktować jak każdą inną dolegliwość, przez którą kobieta nie jest w stanie przyjść do pracy. 

Te oświadczenie spotkało się jednak z różnymi opiniami wśród internautów, ale i polityków. Zastępca sekretarza UGT Christina Antonanzas powiedziała, że należy być ostrożnym przy tego rodzaju decyzjach. Z kolei przewodniczący partii lewicowej Mas Pais napisał na Twitterze, że gdyby to mężczyźni mieli miesiączkę, to już dawno zostałaby uchwalona ustawa o urlopie menstruacyjnym.

EKG 2022: Anna Grabowska

Urlop menstruacyjny. W jakich krajach już obowiązuje?

Pierwszym krajem, który wprowadził taki urlop dla osób zmagających się z silnym bólem menstruacyjnym była Japonia. Tam już od 1947 roku kobiety mogą korzystać z dodatkowego jednego dnia wolnego. Na takie rozwiązanie zdecydowała się później Indonezja, a następnie w 2021 roku Korea Południowa. W 2013 roku Tajwan uchwalił taką ustawę, jednak z uwzględnieniem trzech dni urlopowych, a w 2015 roku do tego grona dołączyła również Zambia. Urlop menstruacyjny przysługuje też kobietom w niektórych obszarach Chin.

W Hiszpanii będzie urlop menstruacyjny? A co z Polską?

W Polsce nie ma oficjalnie zapisu, który przyzwalałby na wzięcie przez kobiety dodatkowych dni wolnych, kiedy to występują u nich silne bóle miesiączkowe. Jak podaje portal Business Insider niektóre przedsiębiorstwa natomiast stosują wewnętrzny tzw. "urlop menstruacyjny" np. firma odzieżowa PLNY LALA, której właścicielką jest Elisa Minetti. Jak sama tłumaczy, kobieta podczas trwania miesiączki często bywa nieproduktywna, skupienie uwagi na aktualnych zadaniach może być utrudnione, a do tego dochodzą oczywiście dolegliwości bólowe, na które nie zawsze pomagają tabletki z apteki. Zdaniem dyrektorki marki ważne jest wzajemne zrozumienie wśród pracowników, w szczególności zrozumienie kobiet przez mężczyzn, którzy nie muszą cyklicznie zmagać się z podobnym bólem uniemożliwiającym im pracę. Elisa Minetti jest przekonana, że urlop menstruacyjny dla płci żeńskiej nie musi być powodem do sporów i taki mechanizm może się sprawdzić.

Sonda
Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony urlop menstruacyjny dla kobiet?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze