aplikacja

i

Autor: pixabay.com

Nowość w bankach. Zakupy na kreskę w aplikacji mobilnej

2022-06-28 12:17

Polacy coraz częściej i coraz chętniej korzystają z formy płatności jaką są płatności odroczone. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal money.pl w ciągu najbliższego miesiąca z kilka banków zacznie testować płatności odroczone we współpracy z Blikiem.

Czym są płatności odroczone?

Płatności odroczone (BNPL - buy now, pay later) są formą kredytu konsumenckiego "podrasowanego" technologicznie. Banki lub firmy pożyczkowe udzielają go w czasie rzeczywistym umożliwiając nam finansowanie bieżących wydatków - głównie za pośrednictwem sklepów internetowych. Coraz częściej zdarza się, że można w ten sposób płacić za zakupy w formie "analogowej".

Z racji tego, że rozwiązanie w zawrotnym tempie zyskuje zwolenników w Polsce - zanosi się na wysyp nowych dostawców. Rodzime instytucje finansowe będą musiały "zawalczyć" o klienta z fintechami o ugruntowanych pozycjach.

Marcin Klucznik - Pieniądze to nie wszystko - Atak drożyzny. Kto za nią odpowiada?

Blik bije rekordy popularności w Polsce

Według nieoficjalnych informacji do których dotarł portal money.pl kilka banków rozpocznie testowanie płatności odroczonych w ciągu najbliższego miesiąca. Wszystkie czynności będą odbywały się we współpracy z Blikiem. Jest to system oparty na jednorazowych kodach, które generuje aplikacja mobilna. Blik jest obsługiwany przez 18 instytucji bankowych.

Blik cieszy się ogromną popularnością. W okresie od stycznia do marca 2022 roku użytkownicy zrealizowali niemal 250 000 000 transakcji o łącznej wartości 32 600 000 000 złotych. Operatorem Blika jest PSP - Polski Standard Płatności. Jest to firma należąca do niektórych banków (Millennium, PKO BP, Santander, Alior, ING, mBank) oraz MasterCarda. Inicjatorem tego rozwiązania jest Zbigniew Jagiełło - były prezes PKO BP.

PKO BP planuje wprowadzić nową usługę

Bankiem PKO BP zarządza obecnie Iwona Duda. PKO testuje własną formę rozwiązania BNPL (buy now, pay later) od maja tego roku. Jeśli pilotaż tego rozwiązania pójdzie zgodnie z planem, bank planuje wprowadzić płatności odroczone do oferty jesienią tego roku.

Plany zakładają, że początkowo klienci będą mieli możliwość odroczenia płatności o 30 dni. Docelowo bank planuje wprowadzić rozłożenia spłaty na kilka rat. Wiele firm jest zainteresowanych tym produktem.

Revolut debiutuje z systemem płatności odroczonych

W piątek na europejskim rynku płatności odroczonych zadebiutowała firma Revolut. Jest to jeden z najpopularniejszych fintechów na świecie, dysponujący globalnym zasięgiem. Z różnych usług dostępnych za pośrednictwem aplikacji Revolut korzysta 18 000 000 osób. Na ten moment z funkcji odroczenia płatności oferowanej przez ten fintech mogą skorzytsać klienci rynku irlandzkiego.

Następni "w kolejce" są klienci z Polski oraz Rumunii - którym firma udostępni tą usługę jeszcze w tym roku.  W Polsce z pozostałych usług Revoluta korzysta ponad milion osób.

Rynek płatności odroczonych to przyszłość

Raport Research and Markets przewiduje, że w ciągu najbliższych 6 lat (włącznie z rokiem bieżącym) wycena europejskiego rynku BNPL przekroczy 680 000 000 000 dolarów. Perspektywa dla Polski również jest obiecująca. Zgodnie z przewidywaniami ten młody rynek wzrośnie w tym roku 95,5 % osiągając wartość 763 000 000 dolarów. W kolejnych latach będzie jeszcze lepiej. Opierając się na długoterminowej prognozie w 2028 roku Polacy zrobią zakupy "na kreskę" - w wysokości 8 000 000 000 dolarów.

- Obecne w warunkach wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych płatności BNPL, ale takie jak te oferowane przez Klarnę, czyli nieobciążające kupujących prowizjami czy odsetkami - zyskują na atrakcyjności. Potwierdzają to dane naszych partnerów - odsetek transakcji dokonywanych za pomocą usługi "Zapłać za 30 dni" szybko rośnie. Kolejni konsumenci przekonują się, jak bardzo ułatwia ona życie i zarządzanie domowym budżetem, co w obecnych uwarunkowaniach ma coraz większe znaczenie- powiedział w rozmowie z portalem money.pl Łukasz Dwulit dyrektor odpowiedzialny za rozwój Klarny nad Wisłą. Firma wystartowała w sierpniu 2021 roku a jej założycielem jest Sebastian Siemiątkowski - szwedzki milioner o polskich korzeniach.

Model biznesowy czyli jak zarabiają firmy oferujące płatności?

Firmy oferujące płatności posiadają różne modele biznesowe. Jedne zarabiają na odsetkach oraz prowizji pobieranej od klienta, inne pobierają prowizję wyłącznie od sklepu - niektóre decydują się na czerpanie przychodów z obu źródeł - zarówno od sklepu jak i od klienta.

Głównymi elementami, które mogą zapewnić firmie sukces są zgromadzone bazy potencjalnych klientów oraz uproszczony proces zakupowy opierający się na zminimalizowaniu liczny "kliknięć" prowadzących do zakupu - im mniej kliknięć musi zrobić kupujący, tym lepiej dla oferującego tę usługę.

Sonda
BLIK - czy korzystasz z tej opcji?

Polskie firmy na rynku płatności odroczonych

Płatności odroczone to jedna z wielu możliwości płatności za zakupy online. Ich wdrażanie spopularyzowało się w czasach pandemii - która była momentem rozkwitu branży e-commerce. Poza firmą Klarna płatności odroczone na polskim rynku oferuje Allegro - w postaci Allegro Pay. Od września 2021 roku (moment wprowadzenia usługi) z Allegro Pay skorzystało ponad 1 000 000 osób.

Ponadto na rynku działa PayPo (rodzima firma będąca pionierem płatności odroczonych w Polsce) oraz Twisto (fintech pochodzący z Czech - wspierany przez ING).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze