Sejm

i

Autor: gov.pl

Obniżka rachunków

Obniżka cen energii już od 2024 roku? Sejm zdecyduje

2023-08-16 15:38

Business Insider Polska uzyskał informacje dotyczące nowej poprawki poselskiej, która ma wpłynąć na obniżkę cen energii elektrycznej od początku przyszłego roku. Zgodnie z tą propozycją, cena maksymalna za energię zostanie zredukowana o 5 procent. Wprowadzenie tej zmiany wiązałoby się z wpłynięciem poprawki posłów partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) do ustawy mrożącej ceny prądu na poziomie z roku ubiegłego.

Maksymalne ceny prądu w 2024 zostaną obniżone?

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, Polacy mogą spodziewać się obniżki rachunków za energię elektryczną o kolejne 5 procent, obowiązującej od 1 stycznia 2023 roku. Informacje uzyskane przez Business Insider Polska wskazują, że pomysłodawcą tej propozycji jest wicepremier oraz minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Polska, kontynuując strategię mrożenia cen energii, podjęła tę inicjatywę od roku 2022. Dzięki temu rachunki za prąd utrzymują się na niższym poziomie niż w okresie rekordowych taryf, które obowiązywały w czasie kryzysu energetycznego. Obecnie gospodarstwa domowe płacą stawki z roku 2022, wynoszące około 414 złotych za megawatogodzinę, podczas gdy normalne taryfy przekraczają 1000 złotych.

Projekt nowelizacji ustawy o mrożeniu cen energii przewiduje również podwyższenie limitu zużycia energii z 3 do 3,6 megawatogodzin na gospodarstwo domowe. Warto dodać, że propozycja ta obecnie oczekuje na podpis prezydenta, by stała się oficjalnym aktem prawnym.

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
EKG 2023 Dawid Jackiewicz
Najnowsze