Laptopy

i

Autor: gov.pl; Tomasz Golla/Super Express

Edukacja

Patriotyczne laptopy od rządu PiS. Uczniowie otrzymają komputery z orłem

2023-03-23 9:39

Rząd chce, by na wszystkich komputerach, które jesienią dostaną uczniowie czwartych klas było wygrawerowane godło Polski. -Grawer sprawi, że każdy będzie mógł ustalić, że to sprzęt z rządowego programu. Dzięki temu unikniemy sprzedaży sprzętu przez popularne platformy e-commerce i inne bardziej zorganizowane kanały-poinformował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM na Twetterze.

Laptopy z orłem dla 370 tys. uczniów

Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 r.  Sprzęt trafi do 10 latków po rekomendacji ekspertów, którzy wskazywali, że łatwiej jest dzieci wdrożyć, zdobyły już podstawowe umiejętności.

"Wybraliśmy orła, ponieważ to oficjalny symbol Polski. Orzeł jest obecny także na oznaczeniach projektów finansowanych z budżetu państwa bądź funduszy UE.Orzeł będzie obok gładzika tak, aby nie był widoczny z zewnątrz. Niestety logo KPO musi być na klapie komputera (wymóg EU), chociaż moim osobistym zdaniem to mocno niefortunna lokalizacja" - czytamy na profilu Cieszyńskiego. 

Laptopy przekazane dzieciom przejdą na własność rodziny. - Chcemy, by mogli korzystać z nich w szkole i w domu, by zostały na przyszłe lata ich nauki - zapowiadał pełnomocnik. Rząd uspokaja, że w związku z przekazaniem laptopów, rodzice nie poniosą dodatkowych kosztów jak choćby podatek od darowizny. 

Cieszyński wyjaśnia, że "kraj został podzielony na 72 obszary i dla każdego zostanie wybrany dostawca. Chodzi o to, żeby w zamówieniach mogły wystartować nie tylko największe firmy, ale przede wszystkim o minimalizowanie ryzyka – żeby nie było takiej sytuacji, że problem z jednym zamówieniem będzie rzutować na całą Polskę" - wskazał. 

Według szacunków rządu koszt programu wyniesie 760 mln zł plus VAT. Średnia wartość laptopa wynosi 2054 zł. Pieniądze miały pochodzić z KPO. "Jeżeli Unia Europejska zdecyduje, że polskim dzieciom się nie należą komputery, to mamy gotowy mechanizm prefinansowania przez Polski Fundusz Rozwoju" – zaznaczył Cieszyński.

Według zapowiedzi rządowych  w tym roku uruchomiony zostanie też przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów. – Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze – dodał Cieszyński.

Sonda
Czy edukacja domowa powinna być w Polsce dozwolona?
Super Biznes - Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu PERN S.A. - E23: PL for UA
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze