ING Bank Śląski

i

Autor: Archiwum redakcji/Canva W nocy z soboty na niedzielę, od 0.00 do 5.30, nie będzie można m.in. płacić kartami w internecie z dodatkowym uwierzytelnieniem 3DSecure, aktywować kart, zmieniać limitów transakcyjnych i nadawać kodów PIN oraz zrobić przelewu z rachunku karty kredytowej.W godzinach 0:30-4:30 nie będzie można robić przelewów ekspresowych w systemie Express Elixir i przelewów na telefon BLIK.

Wakacje kredytowe 2022

Problemy z wakacjami kredytowymi 2022. Ważny bank utrudnia złożenie wniosku o zawieszenie kredytu

2022-07-24 18:38

Wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać już od 29 lipca. Ale już pojawiły się problemy w ich składaniu. Jak podaje portal bezprawnik.pl - ING Bank utrudnia złożenie wniosku o wakacje kredytowe. Chodzi o wymóg składania osobnego wniosku do każdego miesiąca zawieszenia spłaty kredytu.

Wnioski o wakacje kredytowe można składać od momentu wejścia w życie ustawy czyli już 29 lipca 2022. Ale już przyszli wnioskodawcy zauważyli utrudnienia w wewnętrznych procedurach przygotowywanych przez banki. O problemie pisze portal bezprawnik.pl. Dotyczy jednego z największych polskich banków ING.

Na stronie internetowej tego banku pojawiły się informacje dla klientów dotyczące zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego. Dowiedzą się z nich, że w tym roku mogą zawiesić po dwie raty w każdym z pozostałych kwartałów, a skorzystanie z wakacji kredytowych wydłuży okres spłaty zaciągniętego zobowiązania. Podano też, że można zawiesić spłatę tylko jednego kredytu hipotecznego. Jednocześnie bank ING informuje, że dla każdego miesiąca zawieszenia trzeba złożyć osobny wniosek.

To przyjęte przez bank rozwiązanie jest sprzeczne z przepisami ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawodawca wyraźnie zezwala kredytobiorcy wskazać we wniosku więcej niż jeden okres zawieszenia spłaty kredytu

Co powinno  znajdować się we wniosku o wakacje kredytowe

Wniosek zawiera co najmniej:

1) oznaczenie konsumenta;

2) oznaczenie kredytodawcy;

3) oznaczenie umowy;

4) wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu;

5) oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Spłata kredytu zostaje z mocy prawa zawieszona na okres wskazany we wniosku z dniem doręczenia go kredytodawcy. Oznacza to , że jeden wniosek, w którym kredytobiorca wskazał wszystkie okresy, w których chce zawiesić spłatę kredytu, jak najbardziej jest ważny. W ustawie nie znajdziemy za to upoważnienia dla banków do stosowania odrębnych rozwiązań – dodaje bezprawnik.pl. Warto zaznaczyć, że bank ING przyznaje, że gotowy formularz wniosku przygotowany przez bank nie jest jeszcze dostępny. Instytucja udostępni go klientom z dniem 29 lipca. Może do tego czasu bank ING wycofa się z rozwiązania utrudniającego życie klientom starającym się o wakacje kredytowe.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak
Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?
Najnowsze