Drogówka

i

Autor: shutterstock

Piraci drogowi zapłacą 15 tys. zł OC? Firmy ubezpieczeniowe dostały dostęp do informacji o mandatach

2022-06-17 16:20

Od piątku towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy CEPiK i mogą uzależniać wysokość stawki ubezpieczeniowej m.in. od liczby punktów karnych, jaką posiada ubezpieczający. Zmiany są efektem znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym, którego przepisy w większości weszły w życie z początkiem roku. Oznacza to, że przykładni kierowcy mogą liczyć na niższe OC, a piraci na kwoty adekwatne do ich szaleństw na drogach.

Firmy ubezpieczeniowe zobaczą twoje mandaty

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw zaostrzyła kary dla sprawców wykroczeń drogowych, m.in. podwyższając maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększając wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł.

 Większość z przepisów noweli weszło w życie 1 stycznia 2022. Wyjątkiem są przepisy dotyczące m.in. dostępu towarzystw ubezpieczeniowych do danych z bazy CEPiK, które - jak zapisano w ustawie - wchodzą w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia ustawy, czyli 17 czerwca 2022 roku.

 Zgodnie z regulacją towarzystwa ubezpieczeniowe od piątku mają już dostęp do danych z CEPiK i będą mogły dostosować taryfikację do historii i wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

 Jak tłumaczył wiceszef resortu infrastruktury Rafał Weber, nowe przepisy mają premiować tych, którzy będą jeździli bezpiecznie i nie będą zbierać punktów karnych, ani mandatów za najgroźniejsze wykroczenia drogowe.

- Tacy kierowcy będą płacili niższe stawki ubezpieczenia OC - przypominał Weber.

W rozmowie z radiową Trójką Patryk Kuniszewicz, dziennikarz Radia Kierowców, ocenił, że piraci mogą się spodziewać ostrzejszego traktowania przez ubezpieczycieli.

Ubezpieczyciele podkreślają, że jeśli ktoś wsiada za kierownicę na podwójnym gazie i prowadzi auto pod wpływem alkoholu albo nagminnie dostaje mandaty za łamanie ograniczeń prędkości bądź np. za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, to właśnie dla tych kierowców mają być potężne zwyżki (...) Słyszałem, że OC dla piratów drogowych ma kosztować nawet... 15 tys. zł! - powiedział.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Czego dowiedzą się ubezpieczyciele?

Nowela Prawa o ruchu drogowym dodała nowe zapisy w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zgodnie z nimi, "zakład ubezpieczeń przetwarza dane dotyczące wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz przypisanych im punktów, wyłącznie w celu dokonania oceny ryzyka ubezpieczeniowego i taryfikacji, zmierzających do zawarcia umowy ubezpieczenia".

Towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskają m.in. dostęp do danych o liczbie, rodzaju i dacie wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego, w tym o kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, czy informację o liczbie przypisanych punktów karnych. Firmy ubezpieczeniowe mogą przetwarzać takie dane bez zgody osoby, której one dotyczą, nie dłużej niż 12 lat od dnia rozwiązania umowy ubezpieczenia.

Kolejna zmiana przepisów wynikająca z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym już za trzy miesiące. We wrześniu zmienią się bowiem przepisy dotyczące punktów karnych. Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie po 9 miesiącach od ogłoszenia ustawy. W tym samym czasie zaczną obowiązywać przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości.

Sonda
Czy w związku z rosnącymi cenami paliwa planujesz sprzedaż samochodu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze