Wykonawcy boją się zawierać kontrakty z inwestorami.

i

Autor: POZBRUK Wykonawcy boją się zawierać kontrakty z inwestorami.

Nadciąga budowlany armagedon! To może dotknąć każdego Polaka

2022-03-23 7:32

Szybujące ceny materiałów i paliw niszczą marże budowlańców. Podwykonawcy już zaczynają wypowiadać umowy, a wykonawcy boją się zawierać kontrakty z inwestorami. Branża woła o pomoc – wskazuje "Puls Biznesu". Place budów opustoszeją – przestrzegają budowlańcy. Obawiają się, że z powodu wzrostu cen, coraz gorszej dostępności materiałów i odpływu pracowników nie będą w stanie kontynuować robót" – zwraca uwagę "PB". W artykule podano, że "na budowach w Polsce w ubiegłym roku pracowało ponad 370 tys. fachowców z Ukrainy". Teraz wielu z nich zostało w kraju ogarniętym wojną, więc w Polsce brakuje rąk do pracy" – wskazano.

Według gazety "budowlańcy liczą na wsparcie państwa, które złagodzi skutki". Na początku pandemii COVID-19 rząd wprowadził rozwiązania prawne pozwalające ustabilizować sytuację gospodarczą w kraju. Mieliśmy cykliczne spotkania w Ministerstwie Infrastruktury i z zamawiającymi, podczas których na bieżąco staraliśmy się rozwiązywać problemy. Wtedy przyniosły efekty i branża budowlana wyszła z pandemii obronną ręką - mówi prezes grupy PORR Piotr Kledzik.

Czytaj również: Takiego boomu na wynajem już dawno nie było! Żniwa dla wynajmujących

Obecnie wyzwania przed nami są dużo większe i wymagają zmiany prawa. Z powodu wzrostu cen materiałów i odpływu pracowników podwykonawcy już zaczynają wypowiadać nam umowy, a instytucje finansowe ograniczają udzielanie gwarancji. Bez zmiany warunków umów nie uda się w terminie zrealizować bieżących kontraktów i odpowiedzialnie zawrzeć nowych" – dodaje "PB" Kledzik.

Budownictwo energooszczędne. Czy musi byc drogie?

Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, twierdzi, że część inwestorów, zwłaszcza publicznych, bagatelizuje problem. Eksperci i wykonawcy zadają zamawiającym wiele pytań. Pozostają one jednak bez odpowiedzi. "Przygotowujemy założenia specustawy, które planujemy przedstawić premierowi Mateuszowi Morawieckiemu" – poinformowała "PB" Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa

Sonda
Czy państwowa spółka Polskie Domy Drewniane jest potrzebna?
Najnowsze