Prezes NBP Adam Glapiński

i

Autor: flickr.com/narodowybankpolski Prezes NBP Adam Glapiński

PO szuka sposobu na odwołanie prezesa NBP. Czy lex Glapiński może zadziałać?

2022-07-12 14:32

Uchwała Sejmu unieważniająca wybór prezesa NBP, z wyrokiem sądu administracyjnego lub bez niego – to najczęściej wskazywane w PO metody na pozbawienie Adama Glapińskiego funkcji w banku centralnym - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podaje dziennik, Platforma Obywatelska, ma "w tym tygodniu pokazać ekspertyzę w sprawie wyboru prezesa NBP na drugą kadencję".

Lex Glapiński - działania opozycji

"O szczegółach jeszcze nie mówimy. To jest opinia renomowanej kancelarii prawnej; wynika z niej, że są uzasadnione wątpliwości, czy Adam Glapiński może pełnić swoją funkcję oraz czy decyzje podejmowane przez zarząd NBP są prawomocne" – poinformował "DGP" rzecznik PO Jan Grabiec.

"To kontynuacja linii Donalda Tuska, który na radomskiej konwencji partii na początku lipca stwierdził, że droga do odwołania szefa banku centralnego nie jest specjalnie skomplikowana i jego rząd byłby w stanie to przeprowadzić bez przyjmowania ustawy" - ocenia gazeta.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Opozycja nie chce, aby Glapiński był prezesem NBP

DGP wskazuje, że w "wariancie pozaustawowym w grę wchodzą dwie drogi". "Pierwsza zakłada przyjęcie przez Sejm uchwały unieważniającej wybór Adama Glapińskiego na fotel prezesa NBP. Byłoby to więc działanie podobne do tego, po które sięgnął PiS w poprzedniej kadencji, by zablokować sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez większość PO-PSL" - czytamy.

Według gazety, druga metoda ma być podobna, "tyle że przed przyjęciem tego typu uchwały rządzący złożyliby wniosek do sądu administracyjnego". "To droga dłuższa i niepewna, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będzie rozstrzygnięcie. Ale jeśli nasze wątpliwości zostaną tam podtrzymane, będziemy w zupełnie innych warunkach przyjmować potem uchwałę w Sejmie" – mówi w rozmowie z KO rozmówca "DGP".

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Czy PO uda się odwołać Glapińskiego ze stanowiska?

"Inny sugeruje jeszcze trzecią drogę, tzn. udowodnienie, że Glapiński sprzeniewierzył się przysiędze, którą składał w momencie wyboru na drugą kadencję. Treść tej przysięgi mówi o ścisłym przestrzeganiu konstytucji i innych ustaw, a także o tym, że szef NBP +we wszystkich swoich działaniach dążyć będzie do rozwoju gospodarczego Ojczyzny i pomyślności obywateli+" - pisze dziennik.

"W końcu nawet PiS zarzuca Glapińskiemu, że za późno zareagował na inflację, przez co dziś ludzie mają wyższe raty kredytowe i wyższe ceny w sklepach" – mówi kolejny rozmówca „Dziennika Gazety Prawnej".

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany