Remont domu i mieszkania

i

Autor: GettyImages Nadszedł koniec remontowego boomu? Mocne spadki sklepów budowlanych

Nieruchomości

Polacy chcą inwestować w nieruchomości. Czy to bezpieczny sposób lokowania kapitału?

2022-12-23 11:41

W październiku 2022 r. stawki najmu urosły o 0,4 proc. względem września, z kolei w listopadzie miesięczna zwyżka wyniosła zaledwie 0,2 proc. Choć w ostatnich miesiącach czynsze najmu poszybowały w górę nawet o 40 proc., eksperci Otodomu zapewniają, że sytuacja zaczęła się stabilizować. Czy opłaca się inwestować w mieszkania?

Najem to wciąż dobra lokata kapitału

Puls Biznesu cytuje Grzegorza Woźniaka, prezes spółki Q3D Locum, który ocenia, że mimo że rok akademicki już się rozpoczął, potrzeby mieszkaniowe nadal są duże, więc najem jest bardzo dobrym biznesem. Najszybciej wynajmują się kawalerki i lokale dwupokojowe. Przy obecnym popycie takie mieszkania mogą zostać zarezerwowane nawet w kilka godzin. Szczególnie jeśli są dobrze położone – twierdzi Woźniak.

O boomie na zakup mieszkań pod wynajem mówi również Bartłomiej Rzepa, przedstawiciel Grupy Rogala, która na krakowskim Osiedlu Symbioza wprowadziła specjalną ofertę dla inwestorów. 

– Kupując kawalerkę, otrzymują gotowy produkt inwestycyjny tj. mieszkanie wykończone pod klucz wraz z gwarancją najmu. Do końca roku oferujemy również system płatności 50/50 – mówi Bartłomiej Rzepa, cytowany przez Puls Biznesu. 

Już 17 proc. zainteresowanych zakupem mieszkania to inwestorzy – wynika z najnowszych danych serwisu Nieruchomosci-online.pl. Dla porównania między styczniem a majem 2021 r., czyli w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, ten odsetek wynosił  15,9 proc., a od czerwca do grudnia 2021 r. – 15,3 proc. W pierwszych pięciu miesiącach 2022 r. inwestorzy stanowili 15,4 proc. potencjalnych kupujących. 

Dziennik powołuje się na firmę badawczej GfK, wg., której Polacy są już sfrustrowani sytuacją na rynku – 72 proc. badanych uważa, że mieszkania są niedostępne dla Kowalskiego, a 56 proc. twierdzi, że państwo powinno podjąć działania mające rozwiązać ten problem.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
Czy w związku z rosnącym oprocentowaniem rozważasz sprzedaż /wynajem mieszkania?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze