Kradzież

i

Autor: Shutterstock Kradzież

Kryzys

Polacy muszą kraść ze sklepów, żeby przeżyć? Dramatyczne dane

2023-03-10 8:25

Polacy coraz więcej kradną ze sklepów! Jak podaje "Rzeczpospolita" w 2022 roku doszło do drastycznego wzrostu przypadków kradzieży ze sklepów. Wynika to w dużej mierze z inflacji i coraz większych problemów ekonomicznych, o czym świadczy fakt, że giną najczęściej podstawowe produkty spożywcze.

Polacy coraz więcej kradną ze sklepów

Powołując się na dane Komendy Głównej Policji, "Rz" podaje, że "w 2022 r. liczba przestępstw kradzieży w sklepach wzrosła aż o 31,1 proc. w ujęciu rocznym, do ponad 32,7 tys.". "Analizując dane z komend wojewódzkich, jedynie ta w Lublinie nie odnotowała wzrostu takich przestępstw. Z kolei liczba wykroczeń związanych z kradzieżami sklepowymi wzrosła o 21,5 proc., do 234,3 tys." - zauważa.

"Wzrost kradzieży to jasny sygnał kłopotów na rynku, rosnące ceny powodują, że więcej osób się na to decyduje" – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. "Dla sklepów to oczywiście ogromne wyzwanie i także wzrost kosztów działalności" – dodaje.

Znikają głównie podstawowe produkty

Jak podkreśla gazeta, "nowe zjawisko, które widać teraz na rynku, to kradzieże produktów, które wcześniej nie ginęły masowo". Chodzi - czytamy - "zwłaszcza o podstawowe produkty spożywcze". "Za tym głównie stoją osoby, które robią to z pewnego przymusu. Druga kategoria to towary luksusowe – np. perfumy, drogie alkohole, drobna elektronika itd. I za tymi kradzieżami głównie stoją zorganizowane grupy przestępcze" – mówi Maciej Tygielski, dyrektor zarządzający Grupą SkipWish.

Według dziennika, "zmiany widać także po tym, jakie sklepy są okradane". "Z policyjnych statystyk wynika, że liczba wykroczeń związanych z kradzieżami w dużych sklepach w 2022 r. wzrosła o 20,8 proc., do 188,3 tys. Szybciej, bo o 24,6 proc., wzrosła ich liczba w małych sklepach. Odnotowano ich już ponad 46 tys." - informuje.

Paulina Hennig-Kolska Pieniądze to nie wszystko
Sonda
Czy zauważyłaś/eś rosnące ceny warzyw?
Najnowsze