Gigantyczne środki na rzecz OPP
Z danych resortu finansów wynika, że w 2021 r. organizacje pożytku publicznego otrzymały łącznie tytułem 1 proc. należnego podatku wynikającego z rozliczenia za 2020 r. środki w wysokości 972,7 mln zł. Przeciętna kwota przekazana na rzecz tych organizacji wyniosła 63 zł. "W tym roku Polacy przekazując 1 procent swojego PIT organizacjom pożytku publicznego po raz kolejny pokazali, że chcą i potrafią pomagać.
OPP stanowiące ważną część demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, będące wyrazem troski o dobro wspólne i przyczyniające się poprzez swoje działania m.in. do integracji społecznej, edukacji czy kultury, zostały zasilone kwotą przekraczającą miliard złotych. To rekord, który powinien być dla nas wszystkich powodem dumy" - przekazała cytowana w komunikacie minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Zasady przekazywania części podatku
"Sprawne przekazywanie tych pieniędzy to również zasługa funkcjonującej od kilku lat usługi e-PIT. W wygodny i szybki sposób przekazując 1 procent swojego podatku podatnicy samodzielnie decydują o tym, co stanie się z częścią ich podatków i jak zostaną te środki wykorzystane" - dodała. Ministerstwo poinformowało, że w rozliczeniu za 2021 r. wśród OPP największe sumy w ramach 1 proc. przekazane zostały na konta organizacji: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" (210,5 mln zł),Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (56,5 mln zł) i Fundacja Siepomaga (54,4 mln zł).
Resort przypomina, że nowe przepisy, które weszły w życie od 1 lipca 2022 r. zmieniły zasady przekazywania części podatku na rzecz OPP. Po zmianach w przyszłym roku zamiast 1 proc. będzie można przekazać 1,5 proc.