Podatki 2023

i

Autor: Getty Images

Podatki 2023

Polska skarbówka wyciągnie ręce po podatki Ukraińców?

2023-03-03 10:15

- Gdy ukraiński uchodźca przebywa w Polsce ponad 183 dni i wciąż pracuje (np. zdalnie) dla ukraińskiego pracodawcy, to ten co do zasady powinien zaprzestać poboru zaliczek na PIT - przypomina "Rzeczpospolita". Uchodźca powinien zacząć płacić te zaliczki do polskiego urzędu skarbowego i tu złożyć rozliczenie roczne.

Podatki Ukraińców w Polsce

Jak rozliczyć PIT ukraińskiego uchodźcy, który podjął pracę w Polsce, by nie obłożyć go podwójną daniną - pyta w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rzeczpospolita", gdy ukraiński uchodźca przebywa w Polsce ponad 183 dni i wciąż pracuje (np. zdalnie) dla ukraińskiego pracodawcy, to ten co do zasady powinien zaprzestać poboru zaliczek na PIT. Uchodźca powinien zacząć płacić te zaliczki do polskiego urzędu skarbowego i tu złożyć rozliczenie roczne. tymczasem najczęściej zaliczki, niejako z rozpędu, trafiają do ukraińskiego fiskusa.

Polski fiskus też może się upomnieć o swoje. W polskiej firmie tego problemu w zasadzie nie ma, bo polski pracodawca wpłaca zaliczki do polskiego urzędu skarbowego. Może jednak być problem z rozliczeniem całości ich dochodów w 2022 r., bo przecież wielu Ukraińców przez część 2022 roku pracowała na Ukrainie. Okazuje się, że przepisy nie tłumaczą jednoznacznie, czy te osoby są polskimi rezydentami podatkowymi i w którym kraju powinny złożyć roczne rozliczenie z całości ich rocznych dochodów.

Nawiązuje przy tym do kwestii tzw. rezydencji podatkowej, która - w uproszczeniu - przypisuje daną osobę do kraju jej centrum życiowych interesów. "Ustalenie takiej rezydencji staje się bardzo trudne lub niemożliwe, gdy np. kobieta z dziećmi wyjeżdża do Polski, a w Ukrainie zostaje jej mąż" - podaje "Rzeczpospolita". I dodaje, że według ostatnich statystyk ministerstwa rodziny w Polsce przebywa ok. półtora miliona ukraińskich uchodźców, w tym około pół miliona dzieci. Wśród pozostałych około 900 tys. znalazło w Polsce pracę według uproszczonych, wojennych zasad.

Rezydencja podatkowa w Polsce

Jak ustalić rezydencje podatkową Ukraińców pracujących w Polsce? "Rzeczpospolita" zapytała Ministerstwo Finansów, czy w obecnej sytuacji zostaną zmienione przepisy o PIT albo polsko-ukraińska umowa podatkowa z 1993 r. MF stwierdziło, że takich zmian nie przewiduje. "Zakładamy dalsze stosowanie przepisów o rezydencji podatkowej w obecnym kształcie" - czytamy w odpowiedzi. Za to mają się pojawić kolejne wyjaśnienia. "Rozważamy wydanie dodatkowego informatora dotyczącego ustalania rezydencji podatkowej obywateli Ukrainy w Polsce" - informuje resort finansów.

"Dobrze, że MF planuje poradnik, ale należałoby rozważyć wydanie jednoznacznych przepisów lub interpretacji ogólnej w sprawie rozliczeń ukraińskich uchodźców" - uważa Andrzej Marczak, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze