Rolnictwo

i

Autor: Zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/RemazteredStudio Rolnictwo

Polska uratuje miliony ludzi przed głodem? "Mamy bardzo dobre rolnictwo, trzeba zwiekszać produkcję"

2022-03-24 12:44

Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, przewodniczącego Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, Polska, w obliczu kryzysu żywnościowego wywołanego agresją Rosji na Ukrainę, może uratować świat przed klęską głodu. Taki pogląd wyraził polityk w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”.

Jan Krzysztof Ardanowski był ministrem rolnictwa, teraz jest przewodniczącym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Polityk udzielił wywiadu gazecie „Nasz Dziennik”, w którym zapewnił, że Polska ma wszelkie atuty,żeby być jednym z krajów, który uratuje miliony ludzi przed głodem.

Według ministra wojna na Ukrainie i zaangażowanie w nią dwóch bardzo dużych krajów rolniczych "spowodowała niesłychane zawirowania na światowych rynkach żywności". "Sprawa jest bardzo poważna, bo niektóre regiony świata nie są w stanie wytwarzać żywności z typowo przyrodniczych powodów. One są skazane na import dużych ilości żywności" - powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". Chodzi o kraje Afryki Północnej, Zatoki Perskiej, Bliskiego Wschodu.

"Niedobory żywności występują nawet w części Ameryki Południowej czy Azji. Ukraińcy już sygnalizują, że nie będą w stanie wszystkiego obsiać. Wiosenne zasiewy obejmą ok. 7 mln hektarów. Przed rosyjską inwazją było to 15 mln hektarów" - zaznaczył Ardanowski. Dodał, że problem potęgują ostrzały, toczące się walki, a także braki paliwa, niedziałające centra logistyczne czy sklepy z potrzebnym rolnikom asortymentem.

Według Ardanowskiego - eksport żywności będzie niemożliwy poprzez zniszczenia i blokady portów ukraińskich na Morzu Czarnym i Azowskim. Z kolei Rosja - jeden ze światowych liderów produkcji żywności - zostanie ukarana sankcjami. To wszystko sprawi, że luka podaży żywności będzie na świecie bardzo duża" - ocenił. Kraje rolnicze muszą wziąć na siebie odpowiedzialność i muszą maksymalnie zwiększyć produkcję żywności, tak aby wojna na Ukrainie nie spotęgowała klęski głodu na świecie.

ZUS wypłaci pieniądze uchodźcom z Ukrainy? Rzecznik Zakładu ujawnia

Mamy wszystkie atuty, które pozwalają sądzić, że Polska, może być jednym z tych krajów, który uratuje miliony ludzi na świecie przed głodem. Mamy bardzo dobre rolnictwo, mamy gleby, odpowiedni klimat - trzeba zwiększać produkcję" - mówił.

Tańczące z promocjami 17.03.2022

- "na razie żywności mamy bardzo dużo". "Zgromadzone zapasy są na wysokim poziomie i jesteśmy w stanie wyżywić własne społeczeństwo i kilka milionów uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce" - ocenił Ardanowski. Dodał, że nie możemy jednak zapominać o eksporcie.

Sonda
Czy zdarza ci się wyrzucać żywność?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze