Jan Sarnowski, wiceminister finansów

i

Autor: Ministerstwo Finansów Jan Sarnowski, wiceminister finansów

Polski Ład. Rząd pokazuje firmom, jak uniknąć podwyżek

2021-08-02 10:41

Polski Ład zakładał podwyższenie podatków dla sporej grupy przedsiębiorców, w tym prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wiceminister finansów Jan Sarnowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zdradził, że istnieje sposób na uniknięcie wyższych danin. Przedstawiciel rządu zachęca, aby przedsiębiorcy, mogący ucierpieć przy wprowadzaniu Polskiego Ładu, przekształcili swoją działalność w spółkę, lub rozliczali podatki w formie ryczałtu. Jak jednak zauważa "RZ", zmiana formy prawnej działalności nie wszystkim przyniesie korzyści.

Przedsiębiorcy mogą stracić na Polskim Ładzie

Według gazety tylko 500 tys. osób prowadzących działalność i zarejestrowanych w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) zyska na Polskim Ładzie. To mikroprzedsiębiorcy na skali podatkowej z dochodami do około 6 tys. zł miesięcznie. Nie stracą także liniowcy, pod warunkiem, że ich miesięczne dochody z działalności przekraczają 17 tys. zł. Pozostałych dotknie podwyżka danin. Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnia w rozmowie z „Rz”, jak tego uniknąć. "Alternatywą dla podatku liniowego może być ryczałt lub przekształcenie działalności w spółkę" – mówi.

ZOBACZ: Polski Ład. Kalkulator nowych podatków

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Dwa sposoby na uniknięcie podwyżek z Polskiego Ładu

Ryczałt dla wybranych grup przedsiębiorców będzie atrakcyjny dzięki obniżce części stawek, np. informatycy zapłacą tylko 12 proc. Nie jest to propozycja dla firm ponoszących wysokie wydatki. Na ryczałcie nie można ich odliczyć.

Drugim rozwiązaniem jest przekształcenie działalności w spółkę z o.o. "Założenie spółki daje przedsiębiorcy większą ochronę, bo nie odpowiada za biznes całym swoim majątkiem. Dodatkowo będzie mógł wybrać estoński CIT, który stanie się bardziej dostępny" – zachwala wiceminister. Dziennik zauważa, że taka zmiana jest jednak nie tylko skomplikowana, ale i kosztowna. Na jej przeprowadzenie potrzeba też czasu.

Sonda
Czy stracisz na Polskim Ładzie?

Wątpliwości wobec propozycji resortu

"Plusem jednoosobowej działalności jest łatwość jej prowadzenia. Przekształcenie w spółkę oznacza więcej formalności administracyjnych i księgowych oraz co do zasady wyższe koszty" – mówi Grzegorz Grochowina z KPMG w Polsce. "Do stycznia pozostało niewiele czasu. Przedsiębiorcy, którzy chcą od 2022 r. działać w formie spółki z o.o., powinni już teraz podejmować czynności związane z przekształceniem" – mówi Maciej Kubica, radca prawny w TLA.

Według "Rzeczpospolitej" sama zmiana formy prowadzenia działalności nie daje jeszcze korzyści. Ze spółki przedsiębiorca zapłaci 9 proc. (w przypadku małych podatników) lub 19-proc. CIT. Dodatkowo wspólnik zapłaci podatek według skali lub 19-proc. PIT. Korzystny ma być estoński CIT, który pozwala odroczyć zapłatę podatku do momentu wypłaty zysku, a poziom opodatkowania spółki i wspólnika (CIT i PIT) wyniesie 20 proc. W ten sposób skorzysta na tym jednak tylko kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców. (PAP)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze