Coraz więcej instytucji oferuje wysokie oprocentowanie lokat. Niektóre nawet rzędu 8 proc., a nawet 10 proc. Lokaty bankowe w ostatnim czasie nie cieszyły się dużą popularnością. Jak wskazują analitycy HRE Investments, luty jest już drugim z rzędu miesiącem, w którym banki pogorszyły ofertę promocyjnych lokat i rachunków oszczędnościowych. Niemniej jednak lokata bankowa może stanowić idealne miejsce do rentownego pomnażania pieniędzy.
Na czym polegają lokaty?
Lokata bankowa, nazywana również depozytem bankowym, to produkt, który znajduje się w ofercie wielu banków. Te dzięki niemu mają szansę pozyskać kapitał, który później mogą „rozdać” swoim klientom w postaci kredytów. Na lokacie, klient gromadzi środki przez określony w umowie czas. W zamian za ulokowanie oszczędności w danym banku użytkownik może wyciągnąć wpłacony kapitał powiększony o odsetki. Na rynku można znaleźć przynajmniej kilka rodzajów lokat bankowych: lokaty krótkoterminowe, długoterminowe (które średnio trwają od 2 do 3 lat). Na lokatach kwartalnych środki są przechowywane przez 3 miesiące, a na lokatach odnawialnych automatycznie odnawiają się po upływie terminu zakończenia umowy.
Najlepsze lokaty do 12 miesięcy
HRE Investments w ramach comiesięcznego rankingu zbiera informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. - Skupiamy się na takich, w ramach, których powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach których trzeba skorzystać z produktów dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztów aktywnie korzystając z karty lub konta - podkreślają eksperci.