Posłowie w RPP to zły wybór

i

Autor: Narodowy Bank Polski flickr.com Posłowie w RPP to zły wybór

Posłowie w Radzie Polityki Pieniężnej to duży błąd

2022-02-07 8:20

Jest wielu ekonomistów cieszących się uznaniem jako kandydaci do RPP. Posłowie to zły wybór. Wygląda na to, że obecny mechanizm powoływania członków Rady stwarza duże ryzyko jej upolitycznienia. Od tego będzie zależało, czy RPP uda się utrzymać w ryzach oczekiwania inflacyjne nawet wtedy, gdy inflacja będzie odbiegała od celu NBP. To zaś jest istotne dla stabilności cenowej w dłuższej perspektywie - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Jak wskazuje gazeta, z dwóch nowych członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy wezmą udział już w najbliższym jej posiedzeniu, tylko jeden – Ludwik Kotecki – ma wysokie kompetencje, aby w niej zasiadać. Spośród czterech kandydatów do RPP, których już znamy, takie kompetencje ma dwoje: Jakub Borowski i Joanna Tyrowicz – oto wyniki przeprowadzonego przez „Rzeczpospolitą” badania opinii, w którym udział wzięło 15 byłych członków tego gremium.

Czytaj także: Raty kredytów wzrosną o 1000 złotych! Złe wiadomości dla kredytobiorców

Wygląda na to, że obecny mechanizm powoływania członków Rady stwarza duże ryzyko jej upolitycznienia" - stwierdza gazeta. Według gazety ostatnie lata pokazały, że członkowie RPP powinni charakteryzować się nie tylko dużą wiedzą bądź doświadczeniem w zakresie polityki makroekonomicznej, ale także niezależnością intelektualną i zdolnościami komunikacyjnymi. Powinni też cieszyć się autorytetem - zaznacza dziennik. "Od tego będzie zależało, czy RPP uda się utrzymać w ryzach oczekiwania inflacyjne nawet wtedy, gdy inflacja będzie odbiegała od celu NBP. To zaś jest istotne dla stabilności cenowej w dłuższej perspektywie" - pisze "Rz".

Express Biedrzyckiej - prof. Leszek Balcerowicz: PiS otumanił część społeczeństwa. Te zmiany to arogancja i pogarda dla Polaków

Dziennik poprosił byłych członków RPP o ocenę 23 kandydatów na ich następców. "Na liście znalazły się osoby, które już są brane pod uwagę, oraz takie, które są prawdopodobnymi kandydatami, np. należą do bliskich współpracowników prezesa NBP Adama Glapińskiego" - wyjaśniła gazeta. Dodała, że za najbardziej kompetentnego kandydata z listy byli członkowie RPP uznali Jakuba Borowskiego, wykładowcę z SGH i głównego ekonomistę Credit Agricole Bank Polska.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze