Susza

i

Autor: Mirosław Noworyta/Super Express Susza

Potężne straty finansowe rolników. A najgorsze jeszcze przed nimi

2018-07-31 12:38

Susza dobija polskich rolników! Przybywa gospodarstw, które cierpią z powodu ogromnych upałów nawiedzających Polskę od wielu tygodni. Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że susza dotknęła 111,8 tysiąca gospodarstw, a powierzchnia zniszczonych upraw wynosi 2 miliony hektarów. A straty rolników w Polsce będą niestety jeszcze większe. 

Resort rolnictwa i rozwoju wsi podał, w których regionach Polski sytuacja rolników jest najtrudniejsza. Susza najmocniej uderzyła w województwie wielkopolskim - poszkodowanych jest tam ok. 30 tys. gospodarstw, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wynosi 500 tys. ha. Szacunkowa wartość strat to 215 mln zł. Wysokie są również straty w województwach: warmińsko-mazurskim (11,6 tys. poszkodowanych gospodarstw), zachodniopomorskim (13 tys.) oraz podlaskim (13,4 tys.). Dotychczas oszacowane straty - to ok. 563 mln złotych, czyli ponad pół miliarda złotych!

Susza to nie tylko problem dla rolników, ale także dla konsumentów. Mniejsze zbiory przełożą się na wyższe ceny produktów rolnych. Zbiory zbóż podstawowych w tym roku będą o ok. 14 proc. niższe niż przed rokiem. Starty obejmą też plony rzepaku i rzepiku - o ponad 2,2 mln ton, tj. o około 16 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych; produkcję warzyw gruntowych na ponad 4,2 mln t, tj. o blisko 8 proc. mniej od roku poprzedniego.

Co ciekawe, GUS prognozuje też rekordowo wysokie zbiory owoców. - Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 4,2 mln ton, tj. o ponad połowę więcej od bardzo niskich zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ponad 0,6 mln ton, tj. o ponad 25 proc. więcej od zbiorów 2017 roku  - podał Główny Urząd Statystyczny.

Rolnicy mogą starać się o pomoc i ulgi finansowe w związku z suszą! Mogą się oni starać o m.in. o umorzenie składki do KRUS, czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań. Inną formą pomocy dla poszkodowanych rolników jest uzyskanie nisko oprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenia wprost pomocy z budżetu - podaje TVN24 BiŚ.

Źródło: GUS

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze